PPT ve PPTX Belge Uzantısı Nedir?

ahmetbeyler

New member
Son senelerda dünya sunumlar hatrına dönüyor desek yanlış olmaz. Okula yeni başlayan da, profesör de, CEO da, acemi bir çalışan da kesinlikle bir sunum hazırlıyor ve genel olarak sunum için Microsoft PowerPoint programı kullanılıyor. Microsoft PowerPoint ile hazırlanan sunumların evrak formatı PPT ya da PPTX’tir. Pekala, PPT ya da PPTX formatındaki evrakları farklı bir programla açmak mümkün mü?

PPT ya da PPTX formatında bir belgeyi açmak istediğiniz vakit kullanabileceğiniz Microsoft PowerPoint haricinde birkaç farklı uygulama ve internet sitesi vardır. Lakin mevzu bu belgeleri düzenlemek ve hatta PDF formatına çevirmek olunca işler biraz karışabilir. Bu niçinle birtakım uygulama ve internet sitelerini bugünden öğrenmekte fayda var. Gelin PPT ve PPTX belgelerini yakından tanıyalım ve bu evraklar üzerinden nasıl süreç yapacağınızı bakılırsalim.

PPT ve PPTX evrak formatı nedir?

Microsoft PowerPoint’in 1997 – 2003 yılları içinde yayınlanmış bir versiyonunu kullanıyorsanız hazırlamış olduğunuz sunum belgelerinin formatı PPT olacaktır. 2003 daha sonrası bir Microsoft PowerPoint versiyonunu ya da Office 365 üzere bir hizmeti kullanıyorsanız hazırlamış olduğunu sunum evraklarının formatı PPT olacaktır.

Hem PPT tıpkı vakitte PPTX evrakları tüm Microsoft PowerPoint versiyonlarında sıkıntısızca açılabilir ve düzenlenebilir. Bu niçinle bilgisayarınızda rastgele bir Microsoft PowerPoint versiyonu var ise sorun yok. Lakin bilgisayarınızda bu program yüklü değilse ya da o an program yüklü olmayan farklı bir bilgisayarda bu evrakları açmak istiyorsanız biraz uğraşmanız gerecek.

PPT ve PPTX belgeleri nasıl açılır ve düzenlenir?

• Adım #1: Buradan PowerPoint Office Online internet sitesini açın.
  • Adım #2: Microsoft hesap detaylarınizle giriş yapın.
  • Adım #3: Karşıya yükle ve aç… yazısına tıklayın.
  • Adım #4: Bilgisayarınızdan açmak istediğiniz PPT ya da PPTX belgesini seçin.
  • Adım #5: Belge boyutuna göre değişen bir süre sonunda belge açılacak.
  • Adım #6: Belgeyi üzerinde PowerPoint Office Online sonları ortasında düzenleme yapabilirsiniz.
  • Adım #7: Düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Adım #8: Süreç tamam.
PPT ya da PPTX formatındaki sunum evraklarını açmak ve düzenlemek için onlarca farklı uygulama ve internet sitesi var fakat fiyatsız olarak gönlünüzce kullanabileceğiniz PowerPoint Office Online varken niye üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle vakit kaybetmek isteyesiniz?

PowerPoint Office Online, elbette bilgisayarınızda kullandığınız Microsoft PowerPoint programı kadar geniş araçlar sunmuyor fakat nerede olursanız olun bu hizmete online olarak ulaşabilir ve PPT ya da PPTX formatındaki sunum belgelerinizi kolaylıkla açarak üzerinde bir hayli değişiklik yapabilirsiniz.

PowerPoint Office Online hizmetini nasıl kullanabileceğinizi ve hangi özellikleriyle öne çıktığını daha evvel buradaki yazımızda anlatmıştık. Şayet PPT ya da PPTX formatındaki sunum belgeleriniz üzerinde büyük tasarım mükemmelleri yaratmak istemiyorsanız PowerPoint Office Online üzerinden yapacağınız değişiklikler ziyadesiyle kâfi olacaktır.

PPT ve PPTX belgeleri nasıl PDF’e dönüştürülür?

• Adım #1: Buradan Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracını açın.
  • Adım #2: Sürükleyip bırakarak ya da Belge Seç butonu ile dönüştürmek istediği PPT ya da PPTX belgesini seçin.
  • Adım #3: Evrak boyutuna nazaran değişen bir süre sonunda dönüştürme süreci tamamlanacak.
  • Adım #4: PDF evrakınızı Adobe Cloud hesabınıza kaydedebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Adım #5: Süreç tamam.
PPT ya da PPTX belgelerini PDF belge formatına dönüştürme süreci için kullanabileceğiniz bir epey farklı uygulama ve internet sitesi var lakin şahsen Adobe tarafınca geliştirilmiş ve fiyatsız olarak kullanabileceğiniz bir PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracı varken niye üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle uğraşmak isteyesiniz?

Ama her hoşun bir kusuru olduğu üzere Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracının da bir kusuru var; tek bir dönüştürme hakkında sahipsiniz. Fiyatsız Adobe hesabı açarsanız bir hakkınız daha olur. Fazlası için Adobe Acrobat paketlerinden birine abone olmanız gerekiyor.

Adobe PowerPoint’i PDF’ye Dönüştür aracı kolay kullanıldığı ve inançlı olduğu için birinci tercih lakin sık sık bu süreci yapıyor ve rastgele bir fiyat ödemek istemiyorsanız buradaki irtibat üzerinden PFD24 Tools internet sitesini açabilir ve dönüştürme sürecini üstteki adımları uygulayarak fiyatsız biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

PPT ve PPTX evrak formatı nedir, PDF’e nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu süreç için kullanabileceğiniz farklı uygulama ve hizmetlerden bahsettik. Bu çeşit süreçler için birinci olarak geliştirici firmanın araçlarını tercih edin. Sürecinizi tamamlayamadığınız bir noktaya gelirseniz üçüncü taraf alternatif uygulama ve internet sitelerine yönelebilirsiniz.