Patatesli Bulgur Pilavı

Adanali

Member
Patatesli Bulgur Pilavı Tanımı İçin Malzemeler

• 1 adet küçük soğan
  • 2 orta uzunluk patates
  • 1 adet sarımsak
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 su bardağı pilavlık bulgur
  • 3.5 su bardağı sıcak su
  • 1.5 çay kaşığı tuz
  • 1.5 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığına yakın kimyon
  • 1 çay kaşığına yakın pul biber
Patatesli Bulgur Pilavı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle 2 yemek kaşığı sıvı yağımızı tenceremize döküyoruz.
  2. Kısık ateşte yağımızı yavaşça ısıtıp, 1 adet yemeklik doğranmış soğanımızı tencereye atıyoruz.
  3. Soğanların renginin değişmesini beklerken o sırada 2 adet orta uzunluk patatesleri küp küp doğruyoruz.
  4. Soğanlarımızın rengi değişince, küp küp doğradığımız patatesleri tenceremize atıyoruz.
  5. Patateslerimizin üstünü geçmeyecek biçimde göz sonucu sıcak su ekleyip tenceremizin kapağını kapatıyoruz.
  6. Patateslerin suyunu (kısık ateşte) çekmesini bekliyoruz. (ara orta karıştırıp suyunu çekip çekmediğini denetim edelim. ) suyunu çeken patateslerin üzerine 2 su bardağı pilavlık bulgurumuzu, 1 adet rendelenmiş sarımsağımızı, 2 yemek kaşığı tereyağımızı, tuz ve baharatlarımızı atıyoruz.
  7. Patateslerimizi ezmeden/incitmeden (bunun için ben spatula kullandım ve tabandan üst gerçek dikkatlice karıştırdım. ) karıştırıyoruz.
  8. Üzerine 3. 5 su bardağı sıcak suyumuzu ekleyip yinedan patatesleri ezmeden karıştırıyoruz.
  9. Kapağını kapatıp denetimli biçimde kısık ateşte pişmesini bekliyoruz. (benim ortalama 12-15 dk da pişti. ) piştikten daha sonra tencere ile kapak ortasına bir bez koyup kapağı kapatıyoruz ve yemeğimizi dinlendiriyoruz. Afiyet olsun ????.
Patatesli Bulgur Pilavı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı