Otizm ve tekerlekli paten, otizmden muzdarip çocuklara yardım ediyor

Adanali

Member
Tgcom24

Daha sonra pandemiden sonra bu aktiviteyi KOS Grubunda gelişimsel fizyoterapist olarak yaptığı işe uygulamayı düşündü. S. Stefano Poliklinik Merkezi, her zaman Jesi'de. Otizmli çocuklara yönelik, gelişimin çeşitli önemli yönlerine (duyusal ve motor sistem, motivasyon, sosyal ilişkiler ve duygusal düzenleme) müdahale eden bir eğitim faaliyeti olarak tekerlekli patenin bireysel olarak öğretilmesini içeren yenilikçi bir programın aktif olduğu yer burasıdır.

“DSA'lı çocuklar sıklıkla yoğun motor aktiviteye ve belirgin bir hareket eğilimine sahiptir. Aynı sıklıkla, izolasyon eğilimi ve sınırlı ve tekrarlayan ilgi alanları ile atipik ve tuhaf davranışlar sergilerler. Paten yarışı, basit kuralları olan otonom bir aktivitedir ve sınırlı alanlarda uygulanabilir: bu nedenle gelişimin farklı yönlerini geliştirmek için güven verici bir bağlam sağlayacağını düşündük: artan koordinasyona odaklanan motor alanı, statik hareketler. ve dinamik denge ve motor taklit; operatörle ortak dikkat ve etkileşimi teşvik eden iletişimsel-sosyal alan; kalıplaşmış faaliyetler alanı, esnekliği teşvik etmek için değişken egzersizlerin eklenmesi ve son olarak paten ve kask takmak ve çıkarmak gibi kişisel özerklik alanı” diye açıklıyor Canafoglia.

Proje

S. Stefano Ayakta Tedavi Merkezi'nin projesi, fiziksel aktivitenin, özellikle koşu ve yüzmenin, otizm spektrum bozukluğu olan insanlar üzerindeki olumlu etkilerini ortaya çıkaran mevcut bilimsel literatürün incelenmesine dayanmaktadır: benzer özerklik özelliklerine sahip tekerlekli paten ve atletik hareketin kendiliğindenliği, yeni ve umut verici bir ek seçenek olarak ortaya çıkıyor.

5-8 yaş arası çocuklara yönelik tasarlanan proje, sınırlı ve güvenli bir ortamda (rehabilitasyon spor salonu), başlangıçta bireysel seanslarla, daha sonra küçük gruplarla gerçekleştiriliyor. Katılımcıların yeteneklerine ve ihtiyaçlarına göre aşamalı olarak uyarlanan farklı aşamalarda gelişir:

İlk adım: Çocuk, ortama güven kazandırmak için halı üzerinde paten yapmaya alışır.

İkinci adım: Çocuk daha pürüzsüz yüzeylerde hareket ederek dengeyi ve dikkati geliştirir.

Üçüncü adım: Daha karmaşık motor yolları aşılır, engellerin ve yön kısıtlamalarının üstesinden gelinir.

Dördüncü adım: akranlarınız arasındaki sosyal etkileşimi ve entegrasyonu teşvik etmek için (örneğin, patenlerde topla veya basit motor yollarında oynayarak) her zaman düzenli bir bağlamda ve kesin görevlerle küçük grup oyunlarına katılırsınız.

“Zamanla 20'den fazla çocuğu dahil ettik, buna Jesi'nin “Liberinsieme” Derneği ile açık havada paten kursu da dahil. Genel refah, stereotiplerin azalması ve uyku bozukluklarının azalması, katılım ve eğlence açısından mükemmel geri bildirimler alıyoruz. Paten kaymanın DSA'lı bireylere sunulacak geçerli bir fiziksel aktivite olarak değerlendirilebileceğine inanıyorum. Geliştirilen beceriler, bir kez edinildiğinde, hem açık havada hem de buz pistlerinde tam özerklik içinde uygulanabilir; bu da çocuklara ve ailelerine büyüme ve katılım için yeni fırsatlar sunar”, diye bitiriyor Canafoglia.