Kalem Kutuları ve Hava Saldırısı Sirenler: Ukrayna’nın Çocukları için Savaşta Okul

urfali

Global Mod
Global Mod
KRAKOW, Polonya — Ukrayna genelinde anaokulları bombalandı, ilkokullar barınaklara dönüştürüldü ve Mariupol gibi bazı şehirlerde arazileri derme çatma mezarlıklara bile dönüştü.

Savaş ülkenin sosyal kurumlarını yıkarken en büyük kayıplardan biri eğitim oldu. Ebeveynler, öğretmenler ve okul yöneticileri, ülkede kalan 5,5 milyon okul çağındaki çocuğa ve diğer ülkelere kaçan binlerce kişiye ders vermek için çabalıyor. (980070

Birçok yerde öğrenciler, memleketleri okulları hala çalışıyorsa ve internete erişimleri varsa, okulları ile online olarak bağlantı kuruyorlar. Ancak öğretmenlerin ve öğrencilerin bu kadar büyük yer değiştirmesiyle, öğrenmeye giden yollar dolambaçlı: Bazı durumlarda, Ukrayna içinde yer değiştiren öğretmenler, ülkeden kaçan öğrencilere, her ikisinin de geride bıraktıkları bir okul sistemi aracılığıyla eğitim veriyorlar.

11 yaşındaki oğlu Volodymyr ile Çek Cumhuriyeti’ne kaçan 29 yaşındaki Inna Pasichnyk, “Çalışma tıpkı Covid zamanlarında olduğu gibi ama sirenlerin sürekli kesintiye uğraması ile devam ediyor” dedi. Donetsk bölgesindeki evleri. Hâlâ her gün sınıfını arıyor.

Alla Porkhovnyuk, çocuklarıyla birlikte Odesa yakınlarındaki Yuzhne liman kasabasından kaçtıktan sonra 11-13 yaşındaki çocuklara uzaktan eğitim veriyor. Ukrayna’nın merkezindeki akrabalarıyla. Tarih öğretmenin yanı sıra, işinin çoğu, savaşla ilgili korkular arasında çocuklara güvence vermeyi içeriyor.

“Savaşın ne zaman biteceğini, okula ne zaman döneceklerini sık sık soruyorlar?” dedi. “Her zaman gülümserim ve yakında olacağını söylerim – biraz daha sabırlı olmalıyız.”

Mart ayında Kiev’de bir füze saldırısı sırasında hasar gören yeni inşa edilmiş bir okul. Ukrayna’daki birçok sınıf, hasar gördükten veya yıkıldıktan sonra kullanılamaz hale geliyor. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Rus işgalinin başladığı Şubat ayından bu yana milyonlarca çocuk ve öğretmen evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bazıları Avrupa’nın başka yerlerinde mülteci olarak kalıyor ve tanıdık olmayan ülkelerde ve yabancı dillerde sınıflara giriyor. Bazıları, kendi okul bölgeleri aracılığıyla olmasa bile, yurtdışında barınırken eğitimlerine çevrimiçi olarak devam etmelerine izin veren Ukrayna eğitim bakanlığının girişimlerinden yararlandı.

13.000’den fazla okul uzaktan eğitim kurdu ve birkaç düzine yüz yüze ve çevrimiçi öğrenmenin bir karışımına sahip. Yetkililer, güvenlik durumunun çok ciddi olduğu için eğitim sürecinin tamamen askıya alındığı bölgelerde yaklaşık 1.100 okul olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki birçok derslik, hasar gördükten veya yıkıldıktan sonra veya bazı bölgelerde askeri amaçlarla kullanıldıktan sonra kullanılamaz hale geldi.

Savaş sırasında Ukrayna’da vakit geçiren UNICEF iletişim uzmanı Joe English, “Ne yazık ki Ukrayna’da okullar saldırılara maruz kalmaya devam ediyor” dedi.

Savaş zamanlarında, sınıflar çocuklara bir istikrar duygusu sağlayabilir ve sağlamalı ve öğrenmek ve travmayı işlemek için güvenli bir alan işlevi görmelidir, dedi Bay English.

Bayan Pasichnyk ve oğlu, geçen hafta bir tren istasyonuna yıkıcı bir saldırının yapıldığı doğudaki bir şehir olan Kramatorsk’ta yaşıyorlardı. Savaş başladığında aceleyle evlerinden kaçtılar ve Bayan Pasichnyk, çantasını nasıl doldurduğunu veya içinde ne olduğunu bile hatırlamadığını söyledi.

Evlerinden yerinden edilen çocuklar Mart ayında Ukrayna’nın batısındaki Lviv’de çevrimiçi bir sınıfa katıldılar. Kredi… Bernat Armangue/Associated Press

“Ama Volodymyr bir kalem kutusu ve bir defter almayı bile başardı” dedi oğlu için. Taşınıp yerleştikten sonra görüntülü görüşme üzerinden eğitimine yeniden başladı.

Hava saldırısı sireni başladığında, hala şehirde olanların sığınması gerektiğini ve derslerin raydan çıkabileceğini söyledi.

“Elbette bu, şehrimizdeki çatışmalardan önceki günlerdeki eğitimle aynı değil” dedi Pasichnyk, ancak mutlu olduğu için mutlu. oğlu en azından düzenli bir rutine geri dönüyor.

Tarih öğretmeni Bayan Porkhovnyuk, yakında eve dönmeyi umuyor, ancak şimdilik, derslerini öğretmek için günlük olarak oturum açıyor. Öğrencilerinin yaklaşık üçte birinin hala Yuzhne’de olduğunu, geri kalanının yurt dışına veya ülkenin daha güvenli bölgelerine taşındığını söyledi.

Orada dersler birkaç haftalığına iptal edildi, ancak Mart ayının ortasında çevrimiçi olarak yeniden başladı, dedi. Dersler sadece 30 dakikaya indirildi ve öğrencilere herhangi bir ödev veya test verilmedi. Porkhovnyuk, onun odak noktasının yeni bilgiler vermekten daha çok çocukları savaştan uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

“Öğrencilerim sürekli bodrumlarda ve bomba sığınaklarında saklanmak zorunda kalıyor” dedi. “Buna alışmak imkansız.” Başkent Kiev’deki özel bir okulda 10 ve 11 yaşındaki çocuklara ders veren 24 yaşındaki Olena Yurchenko

derslerin Mart ayının sonunda çevrimiçi olarak yeniden başladığını söyledi. Birinci sınıf için gergin olduğunu çünkü tüm öğrencilerinin güvende olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Aile üyeleriyle birlikte Odesalı çocuklar Mart ayında Polonya’ya geçmeden önce dinlendiler. Birçoğu diğer ülkelerden uzaktan okula gidiyor. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

“Ama en büyük korku, çocukların sorabileceği tüm soruları nasıl cevaplayacağımızdı,” dedi Bayan Yurchenko, savaşın ne zaman biteceği, ailelerinin güvende olup olmayacağı veya Kiev’de ne olacağı gibi. “Yetişkinlerden daha korkmuş ve kafası karışmış durumdaydılar.”

Yeniden öğretmeye uyum sağlamayı zihinsel ve duygusal olarak zor buldu.

“Çocuklara kaliteli malzeme sunmak, mühlet çocuklara verdiğim şefkat ve empatiyi vermek için sanki içimde bir engel örüyorum ve kendimi savaştan ve haberlerden tamamen ayırıyorum. Şu anda gerçekten ihtiyacım var” dedi.

Bazı okullar savaşın en kötüsünden kaçınırken, diğerleri kendini savaşa kaptırarak dehşet sahneleri haline geldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1 / 4

Yerde. Ukrayna doğu cephesinde bir Rus saldırısına hazırlanıyor ve Ukraynalı yetkililer sivilleri kaçmak için zamanın tükenmekte olduğu konusunda uyardı. ABD ve diğer ülkeler, Rusya’nın Mariupol’a kimyasal madde yerleştirdiği yönündeki iddiaları inceliyor.

Bir siber saldırı. Ukraynalı yetkililer, Ukrayna’nın elektrik şebekesine yönelik, iki milyon kişinin elektriğini kesebilecek ve Moskova’nın dijital silah kullanımını artıracağı korkusunu artırabilecek karmaşık bir Rus siber saldırısını engellediklerini söylediler.

Putin’in açıklamaları. Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, Ukrayna’daki savaşının başarılı olacağı ve barış görüşmelerinin bir “çıkmaz noktaya” ulaştığı konusunda ısrar etti. Putin’in meydan okuyan yorumları, Rusya’nın doğu Ukrayna’ya daha fazla askeri araç, top ve asker göndermesiyle geldi.

Daha fazla vahşet kanıtı. Yetkililer, giderek artan sayıda Batılı yetkilinin savaş suçu olduğunu iddia ettiği Kiev çevresinde Rus kuvvetleri tarafından işlenen vahşeti belgelemeye ve ifşa etmeye devam etti. Times muhabirleri ve fotoğrafçıları, sivillerin infaz tarzı cinayetlerinin yeni ayrıntılarını ortaya çıkarmak için Bucha’ya gitti.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı.

Lviv’de sığınağa dönüştürülen eski bir sinema ve kültür merkezinde yerinden edilmiş gençler. Bir öğretmen, öğretmenlerin ders vermeye devam ederek çocukları savaşın gerçeklerinden uzaklaştırmayı umduklarını söyledi. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima

Doğuda tamamen Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bazı şehirlerde, Rus yetkililer okulların Ukrayna müfredatlarını elden geçirmeleri ve bunun yerine Rus okullarına göre eğitim vermeleri için baskı yaptığından, Ukraynalı yetkililer okulların neler öğretebileceği konusunda anlaşmazlıklar olduğunu bildirdi. Bu bölgelerden bazıları büyük etnik Rus nüfusa sahiptir.

Örneğin, Rus güçleri, işgal altındaki Melitopol kentinde eğitim departmanı başkanını tutukladı, belediye başkanı Mart ayı sonlarında, eğitimcilerin müfredatı değiştirme emirlerine karşı geri adım atmasının ardından söyledi.

Belediye başkanı Ivan Fedorov bir görüntüde, Rus kuvvetlerinin okulların öğrettiği derslerde bir değişiklik yapmaya çalıştığını ve okulların Rusça öğretilen yüz yüze derslere geri dönmesini talep ettiğini söyledi.

“İşgalciler okullara, anaokullarına gidiyor ve öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi anlaşılmaz bir Rus programı kullanarak eğitim sürecine devam etmeye zorluyor” dedi. görüntü.

Şehirdeki öğrenciler derslere çevrimiçi olarak devam ettiler, ancak yerel yetkililer çocukların sınıfa dönmesinin çok tehlikeli olduğunu vurguladı. Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile doğuda ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeler arasındaki önemli bir güneydoğu bölgesinde yer alan Melitopol, işgalin ilk günlerinden beri Rus güçleri tarafından işgal ediliyor.

Mart ayında Ukrayna sınırına yakın Moldova’nın Tudora kentinde matematik dersini tamamlayan Odesalı mülteci çocuklar. Ukrayna’dan kaçan çocuklar, bilmedikleri ülke ve dillerdeki sınıflara katılmak zorunda kaldılar. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima

Bay Fedorov, geçen ayın sonlarında, şehir genelindeki okul müdürlerinin Rus emirlerine karşı istifa mektupları kaleme aldıklarını söyledi. Ancak Pazartesi günü, Rus devlet televizyonuna göre, Rus güçleri tarafından kurulan yeni yerel yönetim okulları yeniden açmayı planladığını söyledi. Bunun olup olmadığı belli değil ve Bay Fedorov yerel öğretmenlerin işbirliği yapmadığını söyledi.

Rusya destekli ayrılıkçılarla sekiz yıl süren savaş şimdiden Ukrayna’nın doğusuna zarar vermişti. Bölgedeki 750’den fazla okul, 24 Şubat’ta Rus işgali başlamadan önce yıkıldı, hasar gördü veya kapanmaya zorlandı.

Çocukların hayatlarını iyileştirmeye odaklanan uluslararası bir yardım kuruluşu olan Save the Children, saldırıların uyarıda bulundu. okullara ve diğer eğitim tesislerine yapılan saldırılar çocuklara yönelik ciddi bir ihlaldir ve bir savaş suçu teşkil edebilir.

Kiev’de özel okul öğretmeni olan Yurchenko, savaşın devam etmemesini, kendisinin ve öğrencilerinin bir an önce rutin işlerine dönebilmelerini umuyor.

“Ama ben mühletim ki hem çocuklar hem de yetişkinler için aynı olmayacak” dedi. “Hepimiz değiştik – çocuklar gözümüzün önünde büyüdü.”

Nataliia Novosolova, Ukrayna, Vinnytsia’dan gelen haberlere katkıda bulundu.
-