İtalya, Erkek Göçmenlerin Kurtarma Gemilerinden Ayrılmasını Engelledi

urfali

Global Mod
Global Mod
Libya’dan gelen yaklaşık 250 göçmen, yeni sağcı İtalyan hükümetinin kıyıya ayak basmalarına izin vermeyi reddetmesi üzerine Pazartesi günü bir İtalyan limanında yardım amaçlı kurtarma gemilerinde mahsur kaldı.

Son haftalarda, İtalyan makamları, uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde, Orta Akdeniz’de faaliyet gösteren ve tümü tehlikede olan göçmenleri taşıyan dört kurtarma gemisine güvenli bir liman tahsis edemedi. İki gemi denizde kalırken, hafta sonu yetkililer diğer iki kurtarma gemisinin güneydeki Katanya limanına yanaşmasına izin verdi.

Ancak yetişkin erkek göçmenlerin gemileri terk etmesine izin vermeyi reddettiler.

Gemilerden biri olan Humanity’yi işleten Alman kurtarma grubu SOS Humanity’de iletişim görevlisi olan Petra Krischok, “Reşit olmayanların hepsi sorunsuz bir şekilde düştü, ancak daha sonra iki doktor gemiye geldi ve bazı hızlı sorularla diğerlerinin sağlığını kontrol etmeye başladı” dedi. 1, tarama sırasında gemideydi. “Seçimlerinin sonunda, tüm yetişkin erkekler kendilerine ne olacağını bilmeden yerde kaldı.”

İtalyan hükümetine göre yüz kırk dört göçmen gemiyi terk etti, ancak Mısır, Pakistan ve Bangladeş’ten 35 adam kaldı ve kaptana onları uluslararası sulara geri götürmesi emredildi. Reddetti ve bir avukat ekibi sığınma başvurularını hazırlıyordu.

Benzer bir inceleme sürecinde, Pazar gecesi 350 göçmenin, Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından işletilen başka bir kurtarma gemisi olan Geo Barents’i terk etmesine izin verilirken, 214’ü yetişkin erkeklerden oluşuyordu.

Denizde kalan gemiler, Rise Above ve Ocean Viking idi.

Göçmenler Pazar günü İtalya’nın Katanya limanındaki Geo Barents kurtarma gemisinden karaya çıktı. 200’den fazla İtalyan yetkililer tarafından gemide tutuldu. Kredi… Salvatore Cavalli/Associated Press

Pazartesi öğleden sonra Katanya’da karaya ulaşma umuduyla üç göçmen liman sularına daldı. Bir sözcü, güvende olduklarını ve insani yardım görevlilerinin onları gemiye dönmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi.

İtalya’nın Yeni Sağcı Hükümeti

• Sert Sağ Haklı Hissediyor :Politik olarak uzun süredir marjinalleştirilen Giorgia Meloni’nin destekçileri, Faşizm ile olan birlikteliklerinin damgasına ve utancına son bir darbe indirmek için bir şans hissediyorlar.
  • Yeni Hükümet Formları :Meloni göreve gelirken artan enflasyon, bir enerji krizi ve İtalya’nın Ukrayna’ya verdiği desteği yumuşatmak için artan baskıyla karşı karşıya.
  • Koalisyonun Kilit Noktası : Meloni’nin başbakanlık sırası milyarder medya patronu Silvio Berlusconi’nin desteğine bağlı olacak. İtalyan demokrasisinin sağlığı da öyle olabilir.
  • Yenilenen Kaygı :Bay Berlusconi, Rusya’yı işgale zorladığı için Ukrayna cumhurbaşkanını suçlayan ve İtalya’nın Avrupa’nın Moskova’ya karşı birliğini baltalayabileceği endişelerini yükselten bir kasete yakalandı.
Yardım gemilerinin Orta Akdeniz’deki rolü nedir?

Yardım grupları tarafından işletilen bir dizi kurtarma gemisi, resmi Avrupa Birliği misyonlarının giderek azalmasının ardından 2015’ten bu yana Orta Akdeniz’de arama-kurtarma operasyonları yürütüyor. Bu göçmenlik rotası dünya genelindeki en ölümcül yollardan biri ve bu yıl sadece geçişte 1.337’den fazla insan öldü.

Tekneler, Libya’ya yakın uluslararası sularda rutin olarak devriye geziyor ve genellikle tehlikeli botlardan veya harap balıkçı teknelerinden gelen göçmenleri alıyor. Ulusal makamlar gereği kuruluşlar göçmenleri en yakın güvenli limana götürüyor.

Bu yıl İtalya’ya gelen göçmenlerin yaklaşık yüzde 15’i bu tür yardım grupları tarafından alındı. Geri kalanların çoğu İtalyan Sahil Güvenlik, donanma veya askeri gemiler tarafından kurtarıldı, diğerleri ise kendi tekneleriyle güvenli bir şekilde geldi.

İtalya neden tüm göçmenleri almıyor?

Başbakan Giorgia Meloni hükümeti, göçmen karşıtı eski içişleri bakanı Matteo Salvini tarafından benimsenenleri anımsatan bir hareket olan sert bir çizgi almaya karar vermiş görünüyor. Bay Salvini artık diğer altyapıların yanı sıra Sahil Güvenlik ve limanları denetliyor.

Hükümet, göçmenlerin göçmenlik yasalarını ihlal ettiğini ve onları tekneden indirmenin düzen ve güvenliği tehlikeye atacağını söylüyor. Yetkililer, hükümet bir kararnamede, yardım gemilerinin diğer devletlerin sularını geçtiğini ve “gemideki insanları en zamanında güvenliği sağlamaktan ziyade İtalya’ya nakletmek konusundaki gerçek niyetini ifade ettiğini” söyledi.

İtalya içişleri bakanı Matteo Piantedosi, gemide tıbbi tarama ile gerçekleştirilen bir önlem olan acil ve “güvencesiz sağlık” koşullarındaki insanlara yardım etti.

Pazar günü bir yardım grubu çalışanı, İtalya kıyılarındaki Ocean Viking’de bir göçmenin sağlığını kontrol etti. Kredi… Vincenzo Circosta/Agence France-Presse — Getty Images

Bu ayın başlarında, Bay Piantedosi, Humanity 1 bir Alman bayrağını dalgalandırdığı için Alman hükümetiyle ve Norveç bayrağını taşıyan Geo Barents için Norveç makamlarını meşgul etmeye çalışmıştı. Ancak yasal uzmanlar, bayrakların gemilerin tescili ile ilgili olduğunu ve sığınma başvuruları için yargı yetkisini belirlemediğini söylüyor.

Alman hükümeti, İtalya’yı derhal yardım etmeye çağırdı. Açıklamada, kurtarma gruplarının “Akdeniz’de insan yaşamını kurtarmak için önemli bir katkı” yaptığı belirtildi. İnsanları tehlikede kurtarmak en önemli şey.”

Eleştirmenler yardım gemilerini göçmenleri tehlikeli geçişler yapmaya teşvik etmekle suçladı ve Bay Salvini son zamanlarda göçmenlerle olan çalışmalarını “organize yolculuklar” olarak nitelendirdi.

İnsani hukukçular ne diyor?

Uluslararası deniz hukukuna göre göçmenler güvenli bir limana varır.

Hukuk uzmanları ayrıca ulusal ve uluslararası normların hükümetlerin gemileri kimin terk edeceğini seçmesine izin vermediğini söylüyor.

Humanity 1 kurtarma gemisinde kalan göçmenler Pazartesi günü Catania limanında demir parmaklıklarda durdu. Kredi… Antonio Parrinello/Reuters

İtalya’nın Göçmenlik Hukuk Çalışmaları Derneği ASGI’da avukat olan Nazzarena Zorzella, “Yetkililer kimin savunmasız ve kimin tıbbi muayene yapmadığını belirleyemez”. “Kırılgan insanlar sadece reşit olmayanlar veya hamile kadınlar değildir. Libya’da göçmenlerin işkence gördüğü artık çok açık” ama “herkes görünür yaralar taşımıyor” dedi.

İtalya geçmişte göçmenleri nasıl ele aldı?

Arap Baharı ayaklanmaları ve Suriye’deki iç savaştan sonra büyük ölçüde huzursuzluk nedeniyle yıllarca süren kitlesel göçün ardından İtalya, 2017’de göçmenlere karşı daha sert bir duruş sergiledi.

Dönemin solcu içişleri bakanı Marco Minniti, Libya ile göçmenlerin İtalya’ya gelişini sert bir şekilde engelleyen ve İtalya’nın yöntemleri ve insani maliyetleri hakkında soru işaretleri yaratan bir anlaşma imzaladı. Bay Minniti, gemileri işletenler gibi hayır kurumlarının faaliyetlerini de etkili bir şekilde kısıtladı.

Ancak daha sonra, Bay Salvini’nin göçmen karşıtı hükümeti, haftalarca denizde mahsur kalan Afrikalı göçmenlerle dolu kurtarma gemilerini rutin olarak terk ettiğinde daha sert bir çizgi geldi. Şu anda gemideki göçmenleri engellediği için kaçırma suçlamalarıyla yargılanıyor.
-