IP Adresi Nasıl Bulunur?

ahmetbeyler

New member
İnternet dünyasında yani genel ağda her insanın bir kimliği vardır. Bu kimlik, sayısal olarak gösterilir ve IP adresi olarak isimlendirilir. Yani IP adresi için bir nevi ağ kullanıcılarının kimlik numarası demek mümkün. Genel ağ haricinde bir de mahallî ağda kullanılan IP adresi vardır ve mahallî IP adresi olarak isimlendirilir. Birçok durumda kullanıcıların ne lokal ne de genel IP adresini bilmesine gerek yoktur.

Genel olarak kullanıcıların bilmek zorunda olmadığı IP adresi, kıymetli ağ düzenlemeleri üzere durumlarda gerekli olabilir. bir epey kullanıcı bu biçimde bir durumda IP adresi nasıl bulunur bilmiyor. Genel adres pek kolay bir biçimde bulunabilir. Mahallî adres için ise birkaç sıradan adımdan oluşan bir süreç yapmak gerekir. Gelin Windows’ta, MacOS’ta, Android’de ve iOS’ta genel ve mahallî IP adresi nasıl bulunur adım adım tüm bilgileriyla gorelim.

IP adresi nedir?

Internet Protocol Address, Türkçesi ile IP adresi; genel ağ olan internette ya da mahallî ağlarda bulunan aygıtların birbirini tanımasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlayan adrestir. Aygıtların genel IP adresi, internet servis sağlayıcı tarafınca atanır. Lokal IP adresi ise değiştirilebilen, dinamik adreslerdir.

Genel IP adresi ile lokal IP adresi içindeki fark, birçok vakit kullanıcıların aklını karıştırabiliyor. Lakin farklı aygıtlar üzerinden IP adresinizi denetim ettiğiniz vakit bu farklı epeyce daha net anlayacaksınız. Zira her aygıtta genel IP adresi aynıyken lokal IP adresi değişiklik gösterir. Hatta farklı vakit içinderda, farklı mahallî IP adresleriyle müsabakanız bile mümkün.

IP adresi ne işe fayda?

IP adresi, bir aygıtın rastgele bir ağa bağlanması için gerekli olan tanımamayı sağlar. Lokal ve genel ağlardaki aygıtlar, birbirlerini IP adresi üzerinden tanırlar. Bu tanıma daha sonrası aygıtlar içinde bilgi alışverişi sağlanır. VPN hizmeti ile kullanıcılar, var olan IP adresini gizleyebilirler.

Genel IP adresiniz ile genel ağa yani internete bağlanarak dünyanın farklı noktalarından genel ağa bağlanmış olan kullanıcılarla bağlantıya geçer ve bilgi alışverişi yaparsınız. Lokal IP adresiniz ile birebir ağa bağlanmış olduğunuz farklı aygıtlarla irtibata geçerek bilgi alışverişi yaparsınız. Yani IP adresi şayet olmazsa rastgele bir ağda rastgele bir varlık gösteremezsiniz.

IP adresi nasıl bulunur?

• Yol #1: Genel IP adresi bulma
  • Prosedür #2: Windows’ta IP adresi bulma
  • Yol #3: MacOS’ta IP adresi bulma
  • Yol #4: Android’de IP adresi bulma
  • Yol #5: iOS’ta IP adresi bulma
Yol #1: Genel IP adresi bulma:

• Adım #1: Google arama motorunu açın.
  • Adım #2: what is my ip address yazın ve aratın.
  • Adım #3: Your public IP address satırında genel IP adresini goreceksiniz.
Genel IP adresinizi bulmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Evet, Google bile kullanıcılarına genel IP adreslerini söyleyebiliyor. Zira genel IP adresiniz, tüm internet yani genel ağ tarafınca görülebiliyor. Genel IP adresinizin görünmesini istemiyorsanız VPN kullanmanız öneriliyor.

Usul #2: Windows’ta IP adresi bulma:

• Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Ağ ve İnternet sayfasını açın.
  • Adım #3: Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: Sayfada aşağı gerçek inin.
  • Adım #5: Temas mahallî IPv6 adresi ve IPv4 adresi sizin IP adreslerinizdir.
    • ya da
  • Adım #6: Windows tuşu + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın.
  • Adım #7: cmd yazıp aratarak Komut İstemi sayfasını açın.
  • Adım #8: Komut İstemi sayfasına ipconfig yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #9: IP adreslerinizi görüntüleyeceksiniz.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden IP adresinizi bulmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Ayarlar sayfası üzerinden uygulanan adım başlıkları, kullandığınız Windows versiyonuna bakılırsa değişiklik gösterebilir. Fakat Komut İstemi sayfası üzerinden IP adresi bulma süreci tüm Windows versiyonlarında ortaktır.

Usul #3: MacOS’ta IP adresi bulma:

• Adım #1: Apple menüsünü açın.
  • Adım #2: Sistem Tercihleri sayfasını açın.
  • Adım #3: sayfasını açın.
  • Adım #4: Ağ irtibatınızı seçin.
  • Adım #5: Açılan sayfa üzerinden hem genel birebir vakitte mahallî IP adresinizi gorebilirsiniz.
    • ya da
  • Adım #6: Terminal ekranını açın.
  • Adım #7: ipconfig getifaddr en0 yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #8: Lokal IP adresiniz görüntülenecek.
  • Adım #9: curl ifconfig.me yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #10: Genel IP adresiniz görüntülenecek.
MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden IP adresinizi bulmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Ağ ayarları sayfanız üzerinden de Terminal ekranı üzerinden de hem lokal IP adresinizi tıpkı vakitte genel IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

Formül #4: Android’de IP adresi bulma:

• Adım #1: Android aygıtınızın Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım #2: Hakkında sayfasını açın.
  • Adım #3: Durum ayrıntıları seçeneğine dokunun.
    • ya da
  • Adım #4: Sayfayı aşağı yanlışsız kaydırın.
  • Adım #5: IP adresinizi nazaranceksiniz.
Android işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınız üzerinden IP adresinizi bulmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kullandığınız Android sürümüne ve aygıtınızın marka ve modeline nazaran adımlarda geçen başlıklar değişebilir. Aygıtınızın Hakkında sayfasını bulmanız kâfi.

Metot #5: iOS’ta IP adresi bulma:

• Adım #1: Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım #2: Wi-Fi sayfasını açın.
  • Adım #3: Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yanındaki i harfi ile gösterilen bilgilendirme butonuna dokunun.
  • Adım #4: Sayfayı kaydırın.
  • Adım #5: IP adresinizi goreceksiniz.
iOS işletim sistemine sahip taşınabilir aygıtınız üzerinden IP adresinizi bulmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Adımlarda geçen başlıklar, aktüel iOS versiyonlarında ortaktır. Bu prosedür ile aygıtınızın lokal IP adresini bulabilirsiniz.

IP adresi nasıl gizlenir?

Google bile görüyor, nasıl olacak da IP adresimi zımnî tutacağım diye düşünüyorsanız bahsetmiş olduğumiz VPN hizmetini kullanabilirsiniz. Daha evvel buradaki yazımızda taşınabilir uygulama, tarayıcı eklentisi ve tarayıcı olarak kullanabileceğiniz VPN hizmetlerinden bahsetmiştik. Size en uygun olan hizmeti kullanmaya başlayarak internet dünyasındaki kimliğinizi gizleyebilirsiniz.

VPN hizmeti, temel olarak kullanıcıyı farklı bir sunucu üzerinden ağa bağlar. VPN hizmetini etkin hale getirdikten daha sonra ağa bağlanmak istediğiniz sunucuyu seçin. Tercihinize nazaran Amerika Birleşik Devletleri ya da Avrupa seçebilirsiniz. Seçiminizi uyguladıktan daha sonra artık siz değil, seçtiğiniz ülkenin sunucusundaki bir kullanıcı olarak ağa bağlanırsınız.

Lokal ağa ve genel ağa yani internete bağlı aygıtınızın dijital kimlik numarası olan IP adresi nasıl bulunur sorusunu yanıtladık ve IP adresi bulmak için farklı işletim sistemlerinde uygulayabileceğiniz metotlardan bahsettik. Anlatılan usuller işe yaramıyorsa üreticinizin resmi internet sitesi üzerinden aygıtınıza özel IP adresi bulma tekniğini öğrenebilirsiniz.