Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için siviller katlediliyor. Hamas: “Artık gökten ateş edilmeyecek”

kunteper

Global Mod
Global Mod
Gazze'deki insani yardım dramı devam ediyor. Bugün 26 Mart Bölgenin kıyısına yapılan yardım saldırılarında 18 Filistinli hayatını kaybetti. Şeridi yetkililerine göre, yardım almak için toplanan vatandaşların “ezilmesi sonucu” altı kişi öldü ve 12 kişi, kuzey Gazze kıyılarında yüklere ulaşmaya çalışırken düzinelerce insanın kasaları kurtarmak için suya atlaması sonucu boğuldu. CNN tarafından da doğrulanan bir rakam, gıda yardımına ulaşmaya çalışırken en az 12 kişinin Beit Lahia sahili açıklarında denize düştüğünü belirtiyor.

Yayıncının dinlediği bir görgü tanığına göre yardım malzemeleri kıyıdan yaklaşık bir kilometre açıkta düştü ve “yüzmeyi bilmeyen birçok kişi onu çıkarmaya çalışırken boğuldu”. CNN'in gördüğü görüntülerde yüzlerce Filistinlinin yardımların paraşütle atıldığı bölgeye doğru koştuğu, bazılarının ise denize atladığı görülüyor. Sonraki görüntülerde sahilde çok sayıda ceset görülüyor ve bazıları onları hayata döndürmeye çalışıyor.

Şu anda bu airdrop'a hangi ülkenin dahil olduğu belli değil. 29 Şubat'ta Gazze'de insani yardım tırlarını bekleyen sivillerin katledilmesinin ardından birçok ülke yardımları paraşütle atmaya başladı Filistin topraklarında. Mısır, Almanya, İngiltere, ABD, Singapur ve Ürdün-Birleşik Arap Emirlikleri ortak misyonundan havadan yardım gönderildi.

Hamas: “Gökten yeterince yardım yağıyor, saldırganlar”

Ancak yöntemin zor ve tehlikeli olduğu kadar nüfusun muazzam ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğu da ortaya çıkıyor. Mart ayının başında havadan halka fırlatılan paketlerin çarpması sonucu en az beş kişi ezilerek hayatını kaybetmişti. Hatta paraşütün açılmaması, paketleri almak için toplanan çok sayıda kişinin üzerine kutuların düşmesine neden oldu. “Uçaklardan yapılan sevkıyat operasyonları halkın hayatı için gerçek bir tehlike haline geldi“, Strip Authority'nin basın bürosuna şikayette bulundu.

Hamas, Gazze Şeridi'nin kuzeyine gökten paraşütle gıda yardımı gönderilmesinin durdurulmasını talep ediyor. CNN'in aktardığına göre Gazze'deki Hamas hükümeti, “Bu saldırgan, yanlış, uygunsuz ve gereksiz şekildeki yardım dağıtım operasyonlarına son verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Ayrıca okuyun