Gazze, Biden'ın baskısı. ABD'nin 'cennetten yardım' planı

kunteper

Global Mod
Global Mod
ABD, Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için baskı yapıyor. Başkan Joe Biden, Beyaz Saray'da Başbakan Giorgia Meloni ile yaptığı görüşmede Washington'un önceliğini yineledi: “İsrail ile Hamas arasında rehinelerin iadesi ve Gazze'de en azından bir an önce ateşkes sağlanması konusunda bir anlaşmaya varmaya çalışıyoruz. önümüzdeki altı hafta.” Amaç, “yalnızca güneye değil, Gazze Şeridi'nin tamamına daha fazla yardım sağlanmasına izin vermek.”

“İsrail'in Gazze'ye daha fazla kamyonun girişini kolaylaştırması ve daha fazla insana ihtiyaç duydukları yardımı sağlamak için daha fazla güzergah açması konusunda ısrar edeceğiz. Bahane yok, çünkü gerçek şu ki Gazze'ye ulaşan yardım şu anda yeterince yakın değil. Biden, “Masum hayatlar, hatta çocuklar bile tehlikede” diyor.

29 Şubat Perşembe günü Gazze'de siviller gıda yardımı beklerken İsrail askerlerinin ateş açması sonucu en az 112 kişinin ölümüyle tablo hâlâ sarsılıyor. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, gazetecilere şöyle konuştu: “İsrail hükümetinden soruşturmasını istedik ve bizim düşüncemiz onların bunu ciddiye aldıkları ve bu tür trajedilerin bir daha yaşanmasını önlemek için olanları araştırdıkları yönündedir.” olağan brifing.

ABD gökten yardıma hazırlanıyor

Kirby, İsrail'in olayları araştırdığına dair daha önceki örneklere dikkat çekiyor ve İsrail hükümetinin hatalar konusunda “çok dürüst ve açık sözlü” davrandığını söylüyor. Sözcü, İsrail'e soruşturmayı tamamlaması için bir zaman çizelgesi verilmediğini açıkladı. “Çatışmaların sona ermesiyle birlikte yardımlar daha özgürce ve daha fazla şekilde akabilecek ve başta kadınlar, yaşlılar ve yaralılar olmak üzere rehineler aşamalı olarak serbest bırakılabilecek” dedi. Bunun üzerinde çalışmaya devam edeceğiz ve önümüzdeki günlerde çok ama çok sıkı çalışacağız.”

İsrail ile Hamas arasındaki beyaz duman bir hedeftir ve “altı haftalık ateşkesi başlatacak bir anlaşma şu anda masadadır.” Ancak bu arada Washington havadan yardım göndermeye hazırlanıyor. İlki önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşecek. Kirby, “Havadan insani yardım göndermekten daha karmaşık çok az askeri operasyon vardır… çünkü pek çok parametrenin tam olarak doğru olması gerekir” diyen Kirby, ABD ordusunun, yardımın Gazze gibi bir savaş bölgesine indiğinden emin olması gerektiğini belirtiyor. , yoğun nüfuslu, dağıtımdan sorumlu insani yardım kuruluşlarının erişimine açık.

Ayrıca okuyun