Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

ahmetbeyler

New member
Windows 7 ve Windows 10 versiyonlarında sık görülse de öbür versiyonlarla da Google Chrome internet tarayıcısı üzerinden bir internet sitesini açmak istediğiniz vakit sürecin başarısız olması kararı karşınıza ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusur uyarısı çıkabilir. ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu bir epeyce farklı kullanıcıyı etkileyen ve sık sık karşılaşılan internet irtibatı kaynaklı meselelerden bir adedidir.

‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru kimi vakit açmak istediğiniz site kaynaklı olabilir ve tahlili sizin elinizde değildir. Lakin kimi vakit bu yanılgı kullanıcı kaynaklı olabileceği için uygulayabileceğiniz birtakım tahlil halleri var. Sorun internet irtibatınız, DNS ayarlarınız ya da internet tarayıcınız niçiniyle ortaya çıkabilir. Gelin ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu nasıl çözülür yakından bakalım ve basitçe uygulayabileceğiniz tahlil formlarından kimilerini gorelim.

‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu nasıl çözülür? İşte kusurun tahlili için uygulayabileceğiniz en sıradan usuller:

• Yöntem #1: İnternet temasınızı denetim edin.
  • Yöntem #2: Modemi bir daha başlatın.
  • Yöntem #3: İnternet tarayıcınızı ve bilgisayarınızı bir daha başlatın.
  • Yöntem #4: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin.
  • Yöntem #5: İnternet tarayıcınızın ayarlarını sıfırlayın.
  • Yöntem #6: DNS ayarlarınızı değiştirin.
  • Yöntem #7: IP ayarlarınızı sıfırlayın.
  • Yöntem #8: VPN kullanarak ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru aldığınız siteye bağlanmaya çalışın.
  • Yöntem #9: ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ yanılgısı veren internet sitesi ile bağlantıya geçin.
Yöntem #1: İnternet temasınızı denetim edin:

‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu internet ilişkisi kaynaklı bir sorun olduğu için ilk vakit içinderda internet irtibatınızı denetim etmelisiniz. Farklı internet sitelerini açmayı ve tıpkı ağa farklı aygıtlarla bağlanmayı deneyin. Şayet bu ilişkiler problemsiz bir biçimde gerçekleşiyorsa internet irtibatınızda rastgele bir sorun yok demektir.

Yöntem #2: Modemi bir daha başlatın:

İnternet ilişkinizde rastgele bir sorun olmasa bile bir daha de modemi bir kapatıp açmakta fayda var. Modemi kapatın ve birkaç dakika kapalı bırakın. Bu müddette ısınan modem soğuyacaktır. Modemi açın. bir daha açılma sırasında modem var olan ufak tefek meseleleri çözecektir. ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru aldığınız internet sitesini bir daha açmayı deneyin.

Yöntem #3: İnternet tarayıcınızı ve bilgisayarınızı bir daha başlatın:

Google Chrome, Opera ya da farklı bir internet tarayıcısı üzerinden açmak istediğiniz sitede ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ yanlışı alıyorsanız tarayıcınızı kapatın ve yeniden açın. Daha garanti bir prosedür olması için bilgisayarınızı bir daha başlatın. Bu sırada var ise uygulamaya ya da işletim sistemine gelen güncellemeleri de yükleyin. Zira yeni olmayan bir uygulama ya da işletim sistemi her türlü kusura niye olabilir.

Yöntem #4: İnternet tarayıcınızın önbelleğini temizleyin:

İnternet tarayıcıların önbelleği hayli fazla dolduğu vakit ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ üzere yanlışlar ortaya çıkarabilir. Bu niçinle internet tarayıcınızın ayarlar sayfası üzerinden önbelleği ve çerezleri büsbütün temizlediğinizden emin olun. Vaktiniz var ise bu süreçten daha sonra güncellemeleri de denetim edin ve bilgisayarı bir daha başlatın. Birçok durumda ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ yanlışı çözülmüş olur.

Yöntem #5: İnternet tarayıcınızın ayarlarını sıfırlayın:

• Adım #1: Google Chrome internet tarayıcınızı açın.
  • Adım #2: Sağ üst köşedeki üç noktalı butona tıklayın.
  • Adım #3: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #4: Sol sütundaki Sıfırla ve Temizleme seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: ‘Ayarları yepyeni var iseyılan kıymetlerine geri yükleyin.’ seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: Ayarları Sıfırla butonuna tıklayın.
  • Adım #7: İnternet tarayıcınızın ayarları sıfırlanacak.
Google Chrome internet tarayıcınızın ayarlarını sıfırlamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Opera ve öbür internet tarayıcılarında da emsal adımları uygulayarak ayarları sıfırlamanız mümkün. İnternet tarayıcınızın ayarlarını sıfırladığınız vakit ayarlar ve kısayollar silinir, uzantılar devre dışı bırakılır, çerezler ve tüm datalar silinmiş olur. Ancak ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ yanlışı tahlili için tesirli bir formüldür.

Yöntem #6: DNS ayarlarınızı değiştirin:

• Adım #1: Windows tuşu + X tuş kombinasyonunu tuşlayın.
  • Adım #2: Ağ Temasları seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Gelişmiş Ağ Ayarları sayfasını açın.
  • Adım #4: Diğer Ağ Bağdaştırıcı Seçenekleri yazısına tıklayın.
  • Adım #5: Bağlı olduğunuz ağ üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #6: Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazısını seçin.
  • Adım #8: Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #9: ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ seçeneğini onaylayın.
  • Adım #10: DNS sunucularını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak ayarlayın.
  • Adım #11: Yeni ayarları kaydedin.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki DNS ayarlarını değiştirmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. DNS ayarlarını değiştirdikten daha sonra internet tarayıcınızı ve bilgisayarınızı bir daha başlatmayı düşünebilirsiniz.

Yöntem #7: IP ayarlarınızı sıfırlayın.

• Adım #1: Windows arama çubuğunu açın.
  • Adım #2: Windows PowerShell yazıp aratın.
  • Adım #3: Windows PowerShell uygulamasını açın.
  • Adım #4: Sırasıyla şunları yazın ve Enter’a basın;
    • ipconfig/release
    • ipconfig/all
    • ipconfig/flush
    • ipconfig/renew
    • netsh int ip reset
    • netsh winsock reset
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki IP ayarlarını Windows PowerShell ekranı üzerinden sıfırlamak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. IP ayarlarını sıfırladıktan daha sonra bilgisayarınızı bir daha başlatın. Bağlanmak istediğiniz kablosuz Wi-Fi ağı sizden bir daha şifre isteyebilir.

Yöntem #8: VPN kullanarak ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru aldığınız siteye bağlanmaya çalışın:

Eğer ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru almaya devam ediyorsanız bir de VPN kullanarak siteyi açmayı deneyin. Opera üzere dahili VPN hizmeti olan internet tarayıcılarını, eklenti olarak VPN hizmeti sunan tarayıcı uzantılarını ya da VPN hizmeti veren programlardan birini kullanabilirsiniz. Kendinize en yakın bölgeyi seçerseniz hayli daha başarılı sonuç alabilirsiniz.

Yöntem #9: ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ kusuru veren internet sitesi ile irtibata geçin:

Ne yaparsanız ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ yanlışı almaya devam ediyorsanız internet sitesi ile irtibata geçerek sorunu bildirin. Belki bu sorun büsbütün internet sitesi kaynaklıdır ya da site rastgele bir niçinden dolayı kapanmıştır. Bu durumda tahlil için yapabileceğiniz bir şey yok.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızdaki Google Chrome ve öteki internet tarayıcıları üzerinden bir internet sitesi açılmadığı vakit karşınıza çıkan ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtlayarak bu yanlışın tahlili için uygulayabileceğiniz en sıradan formları anlattık.