Bu sınır krizi için Polonyalılar, geçen seferkinin aksine sıcak bir karşılama sunuyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
Tarafından Ada Petriczko

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ertesi sabahı, Maria Hawranek yüz binlerce Polonyalı’nın yakında yapacağı şeyi yaptı: Mültecileri Krakow’daki evinde misafir etmek için kaydoldu.

Akşam bir telefon geldi: Lviv’den bir aile yoldaydı.

Ortağı aynı zamanda bir gazeteci olan serbest gazeteci Bayan Hawranek, “Bunu tartışmadık bile” dedi. Savaşı haber yapmak için hemen ayrıldı. “Bunu yapacağımız belliydi.”

Birleşmiş Milletler’e göre, işgalin başlangıcından bu yana Ukrayna’dan kaçan 1,7 milyon insandan bir milyondan fazlası Polonya’ya gitti.

Bu devasa, ani mülteci akını, Polonya toplumunda muazzam bir taban hareketine yol açtı, çünkü özel kişiler fon toplamak ve mültecilere ücretsiz konaklama ve ulaşım sağlamak için seferber oldu.

500.000’den fazla Polonyalı, ülke çapında bir Facebook grubu koordinasyon desteğine katıldı. Bazı yerlerde arz talepten fazlaydı ve yerel yetkililer vatandaşlara trafik sıkışıklığına neden oldukları için sınıra ücretsiz binmek için araba kullanmaktan kaçınmaları çağrısında bulundu.

Yıllarca süren milliyetçi, mülteci karşıtı politikalar Polonya’yı parçalanmış bir göç sistemiyle baş başa bıraktı. BMMYK’nın “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da en hızlı büyüyen mülteci krizi” dediği şeyi ele almak artık çoğunlukla vatandaşlara kalmış durumda.

Bayan Hawranek’in konukları Cuma gecesi geldi: Yazılım geliştirici Kostiantyn Komkov, kostüm tasarımcısı Olena Poretskova ve 5 yaşındaki oğulları Tomas. İşgal başlar başlamaz aile hemen Lviv’deki dairelerini Kiev’den tahliye olan arkadaşlarına bırakarak Polonya sınırını geçti. Poretkova, “Son iki yıldır bir saldırı bekliyordum ve sınırda Rus birliklerinin inşa edildiğini gördüğümde bunun böyle olduğunu biliyordum” dedi.

Batı Ukrayna’daki Luck’tan bir hemşire olan ve Polonya’ya da sığınan Tanja Fedchyk için, kalma ya da gitme kararı anlık değildi. Rus ordusu doğu Ukrayna’ya ilk girdiğinde, o ve kocası 24 saat beklemeye karar verdiler. Bayan Fedchyk, “Durumun tam ölçekli bir istilaya dönüşmemesini umuyorduk” dedi. “Ama saatler geçtikçe, işlerin daha da kötüye gittiği ortaya çıktı.”

Ertesi sabah, Bayan Fedchyk ve 2 yaşındaki oğlu Tymi, bir arabaya bindiler ve Polonya’nın Wroclaw kentine doğru yola çıktılar. Yolculuk, sınırda 10 saatlik bir bekleme dışında nispeten sorunsuz geçti. Ancak barikat kurmak için Şans’ta kalan kocalarına ve babalarına veda etmeleri yüreklerini sızlattı.

Wroclaw’da, iki çocuğuyla birlikte yaşayan bir İngiliz dili üniversitesi öğretim görevlisi ve bir insan kaynakları danışmanı olan Robert ve Hana Reisigová-Kielawski tarafından ağırlanırlar. . Çiftin dairede boş odası olmadığı için 5 yaşındaki kızlarını yatak odalarına taşıdılar.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

Kart 1 / 4

Bir insani kriz. Giderek artan bir şekilde ayrım gözetmeyen Rus bombardımanı, Ukraynalı sivilleri tuzağa düşürdü ve travmatize etti ve on binlerce kişiyi güney Ukrayna’nın ve başka yerlerdeki kuşatma altındaki şehirlerde yiyecek, su, elektrik veya ısıdan yoksun bıraktı.

Üçüncü tur görüşmeler. Ukrayna ve Rus delegasyonları başka bir müzakere oturumu için bir araya geldi ve Ukrayna şehirlerini saldırı altında bırakan siviller için insani koridorlar açmayı yeniden denemeye karar verdiler, ancak savaşı sona erdirme konusunda ilerleme kaydetmediler.

Önemli şehirler. Rus topçuları Mykolaiv’deki yerleşim bölgelerini vurdu, ancak Ukrayna kuvvetleri bir başka şiddetli çatışma gününden sonra kontrolü sürdürdüklerini söyledi. Kiev’de bir Ukraynalı komutan, iki Rus uçağının düşürüldüğünü iddia etti. Diğer şehirlerdeki çatışmalar burada duruyor.

Ekonomik serpinti. Küresel hisse senetleri, ABD’li yetkililerin Kongre’deki ve Biden yönetiminin, Başkan Vladimir V. Putin’i daha da cezalandırabilecek, ancak zaten yüksek olan gaz fiyatlarını daha da kötüleştirebilecek Rus petrol ithalatı yasağını tartmasıyla birlikte düştü ve enerji fiyatları yükseldi.

“Gelmelerini beklerken gerginleştik” dedi Bay Reisigová-Kielawski. “Hangi fiziksel ve duygusal durumda olacakları hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Mümkün olduğunca yardımcı olmak için nasıl davranmamız gerektiğini merak ettim, aynı zamanda onları bunaltmamak için. Hangi konuları tartışmalıyız ve hangileri söylenmeden bırakılır?”

En başından beri bir şey açıktı: Misafirlerine ne kadar kalmayı planladıklarını sormuyorlardı. Davetlerinin son kullanma tarihi yoktu.

Ama Bayan Fedchyk’e bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorduklarında, “Hayır, teşekkür ederim. Sadece birkaç günlüğüne buradayız.” Ancak işgal ilerledikçe, o günlerin haftalara, belki de daha uzun sürelere dönüşebileceği ortaya çıktı.

Savaş başladığından beri, sınırın her iki tarafındaki Ukraynalılar belirsizlikle karşı karşıya. Polonya’da hükümet, Ukraynalıların işgücü piyasasına erişimini ve daimi ikamet edenlere sunulan bazı sosyal yardımları kolaylaştıracak bir acil durum tasarısı hazırlıyor.

Yorumcular, Ukraynalı mültecilerin sıcak bir şekilde karşılandığını, Ekim ayında zirveye ulaşan Belarus sınırındaki insani krize verilen kamu tepkisinin tam tersi olduğuna dikkat çektiler. Hükümet, çoğu Orta Doğu’dan gelen bu mültecilere sınırı açmadı ve sınır bölgesinden gelen yardım görevlilerini yasakladı – Polonyalılar tarafından geniş çapta desteklenen politikalar.

Çeşitli mülteci destek programlarında uzun süredir aktif olan Reisigová-Kielawski’ler hüsrana uğradılar.

“Bu kriz sırasında hükümet Polonyalıların mültecilere yardım etmesini son derece zorlaştırdı ve ne yazık ki birçok insan başka yöne bakmayı seçti” dedi Bay Reisigová-Kielawski. “Şu anda gördüğümüz Ukraynalılara yardım etmek için taban hareketi çok büyük ve iç açıcı, ancak o zamanlar toplum olarak yeterince yapmadığımız için bir suçluluk duygusuyla dolu olduğu izlenimini edindim.”
-