Bir ‘Sömürgecilik Ürünü’ Venedik Bienali’nde Fransa’yı Temsil Ediyor

urfali

Global Mod
Global Mod
LONDRA — Venedik Arka Bienali bu hafta sonu kapılarını halka açtığında, Fransa ilk kez Cezayir asıllı bir sanatçı tarafından temsil edilecek.

Zineb Sedira bu sanatçıdır ve atanması birkaç yönden tarihidir. 1912’de açılışından bu yana Fransız Pavyonu tarafından yalnızca bir avuç kadın sanatçı sergilendi. Daha alışılmadık bir şekilde, Bayan Sedira, 1960’ların başında, Cezayir’in tam da Cezayir’in kurduğu sıralarda Fransa’ya yerleşen işçi sınıfı göçmenlerinin bir çocuğu. 130 yıllık Fransız sömürge yönetimi sona erdi. Topluluğu onlarca yıldır ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldı.

Fransa’yı böyle bir bağlamda temsil etmek nasıl bir duygu?

Londra’nın güneyindeki yoğun bir yola bakan ve post-post için görsel gerilemelerle dolu stüdyosunda yaptığı bir röportajda Sedira, “Benim gibi diğer sanatçıların önünü açmak için harika bir fırsat” dedi. bağımsızlık Cezayir. “Şimdi hiç olmamasından daha iyi.”

Seçimini, ilk kez Fransız Pavyonu seçim komitesinin cinsiyet açısından dengeli ve çeşitli olmasına bağladı. “Ama bu, belirli bir grup insan tarafından saldırıya uğramayacağım, eleştirilmeyeceğim anlamına gelmiyor” dedi. “Acı olacak.”

Bir dereceye kadar, zaten oldu. Ocak 2020’de, adı Venedik Bienali’nde Fransa’nın temsilcisi olarak açıklandığında, Fransız web sitesi Causeur, Fransa’nın adaylığı geri çekmesini talep eden bir başyazı yazdı, çünkü Sedira, 2017’de İsrail’de bir sergiye katılmayı reddetti ve Filistinlilerle dayanışma içinde İsrail üzerinde ekonomik ve siyasi baskı kurmaya çalışan Boykot, Elden Çıkarma ve Yaptırımlar hareketinin veya BDS’nin “ateşli bir destekçisiydi”. Galerici Jacqueline Frydman ve filozof Bernard-Henri Lévy gibi Fransız-Yahudi gruplar ve şahsiyetler, Venedik atamasıyla ilgili şoklarını dile getirdiler; ta ki Sedira, 2017 sergisini hiçbir zaman boykot etmediğini, BDS’yi desteklemediğini kamuoyuna açıklayana kadar. hareketini ve Fransa’yı temsil eden sanatçı olarak bir kenara çekilmeyeceğini söyledi.

59 yaşındaki Sedira, Paris’in Gennevilliers banliyösünde, Cezayirli bir fabrika işçisi ile Fransa’ya göç etmiş ve her zaman yakın olduğu bir ev kadınının dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Saçında kurdeleler olan küçük bir kızken, babasına yerel sinemaya spagetti Western filmlerini, “Cleopatra” gibi büyük bütçeli Hollywood yapımlarını ve Mısır melodramlarını izlemek için nasıl eşlik edeceğini hatırladı.

Bir genç olarak, sinemayı tercih ettiği sinema salonu yine Gennevilliers’de bulunan Cinéma Jean Vigo oldu. (İlk Fransız Pavyonu haber konferansını Şubat ayında orada düzenledi ve Venedik’te sinemayı yeniden yaratacak.)

Gennevilliers’de büyümek zordu. Sedira, çocukluğu ve ergenliği boyunca anne ve babasının saygısızlığa uğradığına tanık olduğunu ve elinden geldiğince onları koruduğunu söyledi. Resmi “vous” yerine “siz” için tanıdık “tu” kullanarak kendilerine hitap eden pazar satıcılarına veya onları ırkçı hakaretlerle karşılayan yoldan geçenlere cevap verdi.

Sergide, Sedira’nın güney Londra’daki Brixton’daki evinin yeniden yapılanması gibi setler ve dekorlar yer alacak. Kredi… Thierry Bal ve Zineb Sedira

Sedira Hanım, fotoğrafçılık kursunu tamamladıktan sonra 18 yaşında Paris’e taşındı, sanatçılar ve müzisyenlerle karışmaya başladı, sonra tekrar Londra’ya taşındı. Orada, Central Saint Martins ve Slade School of Fine Arka gibi önde gelen arka okullarda okudu. Mezun olduktan kısa bir süre sonra ilk sergisini Glasgow’daki Çağdaş Arka Galeri’de açtı. Kendisi de dahil olmak üzere ailesindeki dört kuşak kadını resmeden, geometrik desenli, Fas tarzı çinilerle kaplı bir boşluktan oluşuyordu.

“İngiltere’ye gelmek bana çok yardımcı oldu, çünkü Cezayir’le bu tür patolojik ilişkiden bir anda uzaklaştım” diye açıkladı. “Fransız sömürge tarihine farklı bir bakış açısıyla baktım”, “daha entelektüel ve daha az duygusaldı, bu yüzden bu tür ırkçılık hakkında daha az duygusal oldum ve bunu açıklayabildim”, ancak “kabul etmedim”.

Londra’nın güneyindeki Brixton’a yerleşti (halen yaşadığı yer) ve bu yıl Venedik Bienali’nde İngiltere’yi temsil eden – bunu yapan ilk Siyah İngiliz kadın olan Sonia Boyce dahil sanatçılarla arkadaş oldu.

Bir telefon görüşmesinde Bayan Boyce, Sedira’yı “çok sosyal, insanları bir araya getirme konusunda çok iyi” bir “parti kızı” olarak tanımladı. Boyce ayrıca, Sedira’nın “çevremizde siyasi ve kültürel olarak neler olup bittiğini damıtabilme konusunda çok parlak” olduğunu söyledi.

Fransa ve Afrika’daki Sömürge Geçmişi

Kart 1 / 6

Sorunlu bir geçmiş. Bağımsızlıktan on yıllar sonra, birkaç Afrika ülkesi ile eski bir sömürge hükümdarı olan Fransa arasındaki ilişkiler karmaşıklığını koruyor. Bilinmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

Fransız karşıtlığı. Son birkaç yılda, Afrika’daki eski sömürgelerinde Fransa’ya yönelik eleştirilerde keskin bir artış oldu ve bu eleştirilerin kökleri sömürgeci uygulamaların ve ataerkil tutumların asla sona ermediği fikrine dayanıyor. Fransa’ya karşı gösteriler Senegal, Burkina Faso ve diğer ülkelerde gerçekleşti.

Fransa’da. Fransa cumhurbaşkanı Emmanual Macron, Fransızların suçlarını kabul ederek ve uzlaşma çabalarını sürdürerek ülkesinin bir sömürgeci olarak mirasına değinmeye çalıştı. Ancak aşırı sağ politikacılar, hararetli bir başkanlık kampanyası sırasında Fransa’nın sözde görkemli sömürge geçmişini hatırlatarak geri adım attılar.

Mali’de. Bir şikayet kaynağı, Fransa’nın Mali’yi istikrarsızlaştıran İslamcı bir isyanı durduramamasıdır. Fransa, dokuz yıl önce orada bir askeri operasyon başlattıktan sonra, Mali’nin liderliğindeki bir serpinti sonrasında Şubat ayında geri çekildiğini duyurdu.

Ruanda’da. Geçen yıl Bay Macron’un iki günlük ziyareti, Fransa’nın 1994’teki Ruanda soykırımında oynadığı rol konusunda yaklaşık otuz yıl süren suçlamalardan sonra, iki ülke arasında yeni bir sayfa olarak kutlandı.

Benin’de. Sn. Macron, bir asırdan fazla bir süre önce Fransız sömürge birlikleri tarafından zorla alınan 26 eserin resmi olarak Benin’e iade edilmesinden de sorumluydu. Bu, eski bir Avrupa sömürge gücü tarafından Afrika’ya iade edilen ilk büyük ölçekli eylemdi.

Ms. Sedira ağırlıklı olarak sinema ve fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Genellikle bir veya daha fazla aile üyesiyle diyalog şeklinde başlayan ve birden fazla kimliğine yansıyan kişisel bir arka plan yapıyor: İngiliz, Fransız, Cezayirli, Berberi, Arap, Afrikalı.

“Ben sömürgeciliğin bir ürünüyüm, çünkü Fransa’da doğdum ama Cezayir’de doğmalıydım” dedi röportajda. “Ailem sömürgeleştirilmemiş olsaydı, bugün orada olurdum. Ben tüm hikayelerin ve tüm acıların mirasıyım.”

Ms. Sedira’nın Venedik çalışması, 25 dakikalık bir “kaleydoskop” olacak, onun hayatının gevşek bir şiirsel çağrışımı olacak, sinema içinde bir sinema olacak. Kredi… Thierry Bal ve Zineb Sedira

“Bence her zaman izler vardır” dedi. “Onları zengin bir deneyime dönüştürüyorum çünkü ne kadar korkunç olduğu hakkında konuşmaya devam etmek istemiyorum.”

Sedira Hanım’ın Venedik işi, “Düşlerin Adı Yok”, 25 dakikalık bir “kaleydoskop” olacak, sinema içinde sinema, hayatının gevşek bir şiirsel ifadesi olacak. Sömürge sonrası dönemde Cezayir tarafından üretilen filmlerden klipler, bu filmlerden sahnelerin yeniden yapımları ve kendi sanatsal sürecinin sahne arkası görüntüleri yer alacak. Pavyon ayrıca, Brixton’daki evinin yeniden inşası, 2019’da Paris’teki Jeu de Paume müzesinde gösterdiği bir çalışmanın bir versiyonu gibi set ve dekorlara da sahip olacak. Cezayirli göçmen bir çocuk, Cezayir kökenli bir kadının bu yıl Fransa’yı temsil etmesinin “olağanüstü bir sinyal” olduğunu çünkü “bize yolu gösterebilecek bayrak taşıyıcılara ihtiyacımız var” dedi.

“Milliyetçiliğin her zaman vatansever, içe dönük bir yönü vardır” dedi. “Zineb, olasılıklar yelpazesini açıyor.”
-