Biden ve Trump arasında kim seçim yapacak?

kunteper

Global Mod
Global Mod
Vladimir Putin Joe Biden'a oy verdi, Donald Trump'a tercih etti. Tass'ın Rossiya-1 ile yeniden yayınladığı röportajda Rusya başkanı, ideal bir ikinci turda ABD'nin mevcut başkanına oy veriyor. Kremlin liderine göre Biden, “daha fazla deneyime sahip, öngörülebilir bir kişi ve eski tarz bir politikacı”. Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri dikkate alınarak Cumhuriyetçilerin adaylığına yönelik başlatılan Trump, Beyaz Saray'a dönebilir. Putin, “Amerikan halkının güvendiği herhangi bir başkanla çalışacağız” dedi.

Görünüşe göre Rusya cumhurbaşkanına göre yaş, Biden'ı cezalandırabilecek bir faktör değil. Mevcut Amerikan başkanı Kasım seçimlerinden hemen sonra 82 yaşına girecek. Putin, muhtemelen Cenevre'de gerçekleşen bir toplantıya atıfta bulunarak, “Onunla 3 yıl önce tanıştığımda, doğru, insanlar zaten onun zorluklarından bahsediyordu. Ama ben bunların hiçbirini görmedim” diyor. Putin, “Odaklanmamız gereken şey siyasi tutumdur. Mevcut yönetimin benimsediği tutum son derece tehlikeli ve yanlıştır” diyor.

Rusya Devlet Başkanı'nın sözleri özellikle uluslararası gerilimin yaşandığı bir dönemde geldi. Ukrayna'daki savaş ve Orta Doğu'daki gerginliklerin hakim olduğu bir ortamda, Moskova'nın savunma harcamalarına yeterince katkı sağlamayan NATO ülkelerine yönelik saldırgan tutumu nedeniyle Putin dolaylı olarak Trump tarafından sorgulandı. Trump'ın NATO'nun da doğrudan yanıt verdiği sözleri Biden tarafından şiddetle damgalandı: “Çılgın, Amerikan karşıtı sözler. Trump Putin'in önünde eğildi, bunu asla yapmayacağım.”

Amerika Birleşik Devletleri'nin mevcut başkanı ile başkanlık seçimleri nedeniyle Cumhuriyetçi adayın ana adayı arasındaki çatışma, Washington'da ilgi odağının Kongre ve özellikle Temsilciler Meclisi üzerinde olduğu bir dönemde yaşanıyor. Senato silah ve yardım paketini içeren yasaya yeşil ışık yaktı – 61 milyar dolar – Ukrayna'ya yöneliktir. Cumhuriyetçi çoğunluğun Trump'ın arka plandaki durumu etkilediği Temsilciler Meclisi, Ukrayna'nın istikrarı üzerinde kaçınılmaz etkiler yaratacak şekilde kesin onay verebilir veya tedbiri iptal edebilir.

Putin Kremlin'den izliyor ve açıkçası Amerika'nın çekilmesini ve Batı'nın Kiev'e verdiği desteğin azalmasını umuyor. Tucker Carlson ile yaptığı röportajın ardından Rusya Devlet Başkanı, “Doğal olarak Ukrayna'nın NATO'ya sürüklenmesi ihtimalinden endişeliydik ve hâlâ da endişe duyuyoruz, çünkü bu bizim güvenliğimize bir tehdit olurdu” dedi. Uluslararası Rusya karşıtı bir arenada kurban. “İttifakın doğu dışındaki genişlemesi konusunda sürekli aldatılıyoruz – diye şikayet ediyor – Beş genişleme oldu ve bu tam bir aldatmacadır”.

Ayrıca okuyun