Adres Kodu Nedir, Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

ahmetbeyler

New member
Eminiz herkes meskeninin adresini ezbere biliyordur fakat adres kodu nedir dediğimiz vakit bir fazlaca şahısta bir cevap olmayabilir. Zira üzerinden uzun bir vakit geçmiş bulunmasına karşın her konuta atanmış olan adres kodu, herkes tarafınca bilinmiyor. Adres kodu, bilhassa zarurî zelzele sigortası yani DASK sigortası yaptırılırken kesinlikle bilinmesi gereken bir bilgidir zira adres kodu olmadan bu sigortanın yapılması mümkün değildir.

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafınca oluşturulan Ulusal Data Tabanında ülkemiz sonları içerisinde bulunan konutlar başta olmak üzere tüm taşınmaz malların bir adres kodu vardır. 10 haneli bu kod büsbütün o adrese özel olduğu için konuta yeni taşınan şahıslar için de tıpkı kod geçerlidir. Gelin adres kodu nedir, adres kodu sorgulama nasıl yapılır üzere merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Adres kodu nedir, ne işe fayda, nasıl sorgulanır?

Adres kodu nedir?
Adres kodu ne işe fayda?
Adres kodunuzu bilmenin faydaları
Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?
Adım #1: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın
Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin
Adım #3: Adres ayrıntılarınızı bilgileriyla girin
Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur
Adım #5: Adres ayrıntılarını değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz

Adres kodu nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetlerinin 1 Mart 2013 yılında başlatmış olduğu bir proje kapsamında oluşturulan Ulusal Data Tabanında konutlar başta olmak üzere tüm taşınmaz mallara verilen 10 haneli numara adres kodu olarak isimlendirilir. Adres kodu için Ulusal Data tabanı kodu ya da özetlemek gerekirse UAVT kodu da denmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde bulunan her taşınmaz malın 10 haneli eşsiz bir adres kodu vardır. Adres kodunu, kelam konusu yerin kimlik numarası olarak düşünebilirsiniz. Konutun adres kodunda en aktüel bilgiler bulunur. Adres kodu, bireye değil adrese özeldir. Yani bir meskenden taşınan kişi yeni konutunun adres kodu ile süreç yapmalıdır. Adres kodları değişmezdir.

Adres kodu ne işe fayda?

Adres kodunun birinci ve öncelikli maksadı, adres benzerliği niçiniyle oluşan karışıklıkların önüne geçmektir. Nasıl ki bir fazlaca kişi birebir ismi ve soyadı taşıyor ve bunlar TC kimlik numarası ile ayrılıyor, birebir biçimde bilhassa resmi süreçlerde de benzeri cadde ve sokak ismi kaynaklı adres bilgisi yanlışları olmasın diye adres kodu kullanılıyor.

Adres kodunun en çok kullanıldığı süreç DASK sigortası ya da bilinen ismiyle zarurî sarsıntı sigortası yaptırma sürecidir. Adres kodunuzu bilmeden, mecburî sarsıntı sigortası yaptıramazsınız. Bu niçinle bilhassa yeni bir konuta taşınırken kesinlikle o yerin adres kodunu bilmeli ve mecburî zelzele sigortası sırasında da bu bilgiyi paylaşmalısınız.

Adres kodu uzun vakittir kullanımda olan bir bilgi bulunmasına karşın şimdilik sırf resmi süreçlerde kullanılıyor lakin bir gün günlük süreçlerde de kullanılması bekleniyor. Yani mesela bir alışveriş sitesinde uzun uzun adres yazmak yerine sırf 10 haneli adres kodunuzu yazarak tüm adres bilginizi paylaşabileceksiniz. Adres kodu ile bir arada pozisyon da paylaşılırsa adres paylaşmak epey daha kolay olacaktır.

Adres kodunuzu bilmenin faydaları:

• Yanlış adres bildiriminde bulunan bireylerin tespit edilmesini sağlar.
  • Taşınmaz mal ile ilgili kontratların en hakikat ve aktüel biçimde hazırlanmasını sağlar.
  • Adres bilgisi paylaşılırken yapılan kusurların önüne geçer.
  • DASK sigortası olan konutlarda net adres bilgisi paylaşıldığı için süreçler epey daha süratli gerçekleşir.
  • Birtakım sigorta şirketleri adres kodu üzerinden indirim sağlar.
  • Mecburî sarsıntı sigortası olan ve olmayan konutların fazlaca daha kolay tespit edilmesini sağlar.
Adres kodunuzu bilmenin size sağlayacağı yararlardan kimileri bu türlü. Şöyle düşünün, benzeri adresler var ve adres paylaşırken ufak bir yanılgı yapmanız işten bile değil. Fakat 10 haneli sıradan bir kodu epeyce daha kolay bir biçimde aklınızda tutabilir ve adres bilgisi yerine bunu paylaşarak mümkün tüm yanlışları daha oluşmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?

• Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın.
  • Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin.
  • Adım #3: Adres ayrıntılarınızı bilgileriyla girin.
  • Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur.
  • Adım #5: Adres ayrıntılarını değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz.
Adım #1: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama sayfasını açın:

Üstte verdiğimiz ilişki üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasını açarak adres kodu sorgulama sürecinin birinci adımını atın. Sayfanın yapısı niçiniyle taşınabilir internet tarayıcılarında bu ekranı tam olarak görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu niçinle masaüstü internet tarayıcınızı kullanmanız öneriliyor.

Adım #2: Ben robot değilim kutucuğunu işaretleyin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasını açtığınız vakit bir fazlaca sistemde karşımıza çıkan ben robot değilim onay ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu kutucuğu onaylamadan sürece devam edemiyorsunuz. Bu niçinle robot olmadığınızı kanıtlamak için o küçük kutucuğu onaylayın.

Adım #3: Adres ayrıntılarınızı bilgileriyla girin:

Adres kodunuzu öğrenmek için evvela açık adres bilginize gereksiniminiz var. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasına sırasıyla vilayet, ilçe, mahalle, cadde, dış kapı ve iç kapı ayrıntılarınızı girin. Adres ayrıntılarınızı girdikçe ekranın büyük kısmını kaplayan harita üzerinde pozisyonunuzu bakılırsaceksiniz. ayrıntılarınızı eksiksiz girdiğinizden emin olun.

Adım #4: Bağımsız kısım kimlik numarası sizin adres kodunuzdur:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfasında istenilen ayrıntıları sırasıyla girip son olarak iç kapı numaranızı yazdığınız anda karşınıza numarataj ayrıntıları, bağımsız kısım ayrıntıları ve bağımsız kısım kimlik numarası ayrıntılarının olduğu bir ekran çıkacak. Adres kodunuz, 10 haneli bağımsız kısım kimlik numaranızdır.

Adım #5: Adres ayrıntılarını değiştirerek farklı adres kodlarını da öğrenebilirsiniz:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yerleşim Yeri Sorgulama / Adres Sorgulama sayfası üzerinden açık adres ayrıntılarını bildiğiniz tüm taşınmaz mallar hakkında arama yapabilirsiniz. Bunun için sayfayı yenilemeniz ve istenilen adres ayrıntılarını girmeniz kâfi.

Zarurî zelzele sigortası başta olmak üzere bir epeyce resmi süreçte kullanacağınız adres kodu nedir, adres kodu sorgulama nasıl yapılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Adres kodu sorgulama sırasında bir sorun yaşıyorsanız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile bağlantıya geçebilirsiniz.