ABD, Sovyet Yapımı Tankların Ukrayna’ya Nakline Yardım Edecek

urfali

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — ABD’li bir yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin ülkenin doğu Donbas bölgesindeki Ukrayna savunmasını desteklemek için Sovyet yapımı tankları transfer etmek için müttefikleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Ukrayna birliklerinin kullanmayı bildiği Sovyet yapımı tankların transferine yardımcı olmak için aracılık yapma kararı, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin talebine yanıt olarak geldi. Bu, savaşta ilk defa ABD’nin tank transferine yardım ettiğini gösteriyor.

Yetkili, transferlerin yakında başlayacağını söyledi, ancak kaç tank gönderileceğini veya hangi ülkelerden geleceğini söylemeyi reddetti. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, kamuoyu önünde konuşma yetkisi olmadığı için Ukrayna’nın Donbas’taki Rus hedeflerine uzun menzilli topçu saldırıları düzenlemesine izin vereceklerini söyledi.

Tankların gelişi, beş haftalık olan ve Ukrayna şehirlerine ve tesislerine havadan yapılan Rus saldırılarının ve Rusya’nın donanmadaki ilerlemesini durduran Rus saldırılarının hakim olduğu savaşta yeni bir aşamanın başka bir işareti olabilir. zemin. Bu haftanın başlarında Rus yetkililer, çabalarını Rus destekli ayrılıkçıların 2014’ten beri Ukrayna askerleriyle savaştığı doğu Ukrayna’ya odakladıklarını belirttiler.

Mr. Zelensky Pazar günü NATO müttefiklerine, Batı’dan Ukrayna’ya yapılan silah transferlerinin temelini oluşturan tanksavar ve uçaksavar silahlarına ek olarak tank ve uçak sağlama çağrısında bulundu. Silah transferlerinin yavaş ilerlemesi olarak gördüğü şeyden dolayı hüsrana uğrayan Bay Zelensky, Başkan Biden’ın Polonya’da üst düzey Ukraynalı yetkililerle görüşmesinden bir gün sonra yaptığı açıklamalarda, özellikle tanklar istedi.

Kızgın bir Bay Zelensky, Batı’yı silah transferleriyle ilgili “Ping-Pong” dediği şey için eleştirdi. Dört haftadır Rusya’nın saldırısı altında olan kuşatma altındaki şehre atıfta bulunarak, “Bugün Mariupol savunucularıyla konuştum” dedi. 31 gündür düzinelerce jet ve tankı nasıl teslim edeceğini düşünenlerin cesaretinin yüzde 1’i olsaydı keşke.

Geçmişte, Biden yönetimi Ukrayna’ya sağladığı silahları savunma olarak adlandırmaya özen göstermiş ve daha küçük, kolay taşınabilir silahlara odaklanmıştı. Ancak savaş ilerledikçe, savunmanın tanımı daha esnek hale geldi.

Ukrayna, askeri analiz sitesi Oryx’e göre, savaş alanında Rusya’dan en az 161 ele geçirerek zaten bir tank kaynağı bulmuştu, ancak Rusya bir dizi Ukrayna tankını da imha etti. Sosyal medyadaki fotoğraf ve videoları inceleyen analistlere göre, Rusya kendi adına 43 Ukrayna tankını ele geçirdi.

Tankların transferine yardım kararı, Ukrayna ordusunun Rusya’nın kara ilerlemesini geri çevirmeye devam etmesiyle geldi. Pentagon yetkilileri, Rusya’nın Donbas’a dönmesinin ve başkent Kiev’i ele geçirmekten uzaklaşmasının, Rus kuvvetlerinin ülkenin orta kesiminde duraklamasından sonra Moskova için bir zorunluluk olabileceğine dikkat çekti.

Çarşamba günü, Biden yönetim yetkilileri, gizliliği kaldırılmış ABD istihbaratına atıfta bulunarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in danışmanları tarafından Rus ordusunun sorunları hakkında yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Ukrayna’da. Amerikalı yetkililerin söylediğine göre istihbarat, Putin ile bir zamanlar Kremlin’in iç çevresinin en güvenilir üyelerinden biri olan savunma bakanı Sergei K. Shoigu arasında artan gerilimin ortaya çıktığını da gösterdi.

Rus yetkililer iddialara karşı çıktılar ve Kremlin Perşembe günü bunu “kötü sonuçlara” yol açabilecek durumun “tamamen yanlış anlaşılması” olarak nitelendirdi.
-