Ukrayna, Ermeni tasarımcı: “Ne Putin ne de Zelensky, barış masasına oturalım”

kunteper

Global Mod
Global Mod
“Ruslar ve Ukraynalılar arasındaki savaşı öfke ve acizlikle yaşıyorum. Köklerim beni bilinçsizce başka bir soykırıma, Türkiye’deki Ermenilerin soykırımına götürüyor. Kimse bu savaşı istemiyor. Büyük güçler bir an önce barış masasına otursun. mümkün. Çok fazla masum kurban şimdiden feda edildi, özellikle de sadece yaşamak isteyen gençler”. Ermeni tasarımcı Naira Khachatryan, bugünlerde Altaroma’nın defileleri kapsamında Piazza Capranica’daki showroom’da yeni F/W 2023/2024 triko koleksiyonunu sergileyen Adnkronos’a bunu açıklıyor.

Rusya’da Sibirya’da Vladivostok şehri yakınlarında yaşamış ve eğitim görmüş olan tasarımcı şöyle devam ediyor: “Bu savaş iki halk arasında nefret, kızgınlık ve sertlik yaratıyor – Saçma, anlaşılmaz bir çatışma. Artık televizyon izlememeye karar verdim, 21 yaşında bir oğlum var, haksız ve gereksiz bulduğum bir savaşa katılmasını hayal bile edemiyorum” dedi.

Ve Naira Khachatryan’ın Volodymyr Zelensky’nin San Remo’daki konuşmasından hiç şüphesi yok: “Onu görmeyeceğim, ikna oldum – ekliyor – Putin’i veya Zelensky’yi sevmiyorum. Kendimize rağmen büyük bir siyasi oyunun, farkında olmadan kahramanların içindeyiz. Bu savaşla insanlıkta bir tür abluka, zihinsel izolasyon yaratıyorlar. Ukraynalı tasarımcı şöyle devam ediyor: Sonra savaş çıktı. Sanki bizi kendimizden daha büyük bir şeyin ‘esiri’ olmaya zorladılar”.

Ve sözlerini şöyle bitiriyor: “Anlayamıyorum… Savaşa gitmek istiyor musun? Gelişmiş bir dünyada yaşıyoruz. Robotlar ve otomatlar sahaya çıksın, biz insan hayatını kurtaralım. Bize ait olmayan bir şey için ölmeye devam edemeyiz. Ne de olsa hepimiz bu dünyadan geçiyoruz”.

Kalbi anavatanı olan Ermenistan için atıyor ama Altaroma için Piazza Capranica showroom’unda sergilenen Naira Khachatryan’ın F/W 2023/2024 koleksiyonu aynı zamanda Paris’teki bir İtalyan, dünyanın en büyük hanımı Elsa Schiaparelli’ye bir saygı duruşu niteliğinde. 20. yüzyıl modası, Fransız başkentinde Musee des Arts Decoratifs’te düzenlenen etkileyici bir sergiyle kutlandı (“Şok edici! Elsa Schiaparelli’nin gerçeküstü dünyası”). Sergilenen 50 saf triko görünümü, ekstra ince merinos yününden akıcı ve ipeksi viskonlara, her elbiseyi her kadın için mükemmel bir mücevhere dönüştürebilen değerli metaller gibi yansımalar veren simli ekler ile asil liflere doğru bir yolculuk. küçükten büyüğe her beden için, her zaman vücudu ve kadınsılığı geliştirebilir.

Ermeni asıllı Naira Khachatryan, Sibirya’da Vladivostok şehrinden çok uzak olmayan bir yerde yaşadı ve Moskova’da okudu. Uzun yıllar İtalya’da yaşadı ve 21 yıldır Lineapiu’ için tasarım yapıyor. “Kreasyonlarımda beni bilinçsizce Ermenistan’dan gelen kadın göçmenler tarafından örülmüş Elsa Schiaparelli’nin ilk kreasyonlarına, trompe – l’oeil kazaklara götüren üç boyutluluğu seviyorum. Ama İtalya’yı ve ’99’da Mittelmoda yarışmasını kazandığım ilk koleksiyonum, kuru, temiz çizgiler için ilham kaynağı olan Yeni Gerçekçi sinemayı seviyorum.

“A/W koleksiyonum için, neredeyse ikinci bir deri gibi, her zaman ince ipliklerden yapılmış rahat, konforlu giysiler hayal ettim – Ermeni asıllı tasarımcıyı açıklıyor – sadece üç boyutluluk gibi ayırt edici ayrıntılarla elde edilebilir. örme giysiler ve sofistike bir dikiş, dokuma, geçiş, bindirme oyunu”. Gömlek, Amerikan Vogue’un otoriter ve korkulan yönetmeni Anna Wintour gibi moda dünyasının büyük hanımları arasında da moda. Altaroma’daki konuk stilist, “Anna Wintour, gümrükten belli bir giyim tarzını kaldırdı – Ama aynı zamanda, pandeminin elbiseye kıyasla bizi değiştirdiği de doğru. İlk giysi olan ‘kumaş’, insanlığın şafağından beri her zaman var olmuştur. Ne de olsa triko -sonucuna varıyor- heykelsi bir simya, ruhla birlikte değişken ve dinamik bir ‘kişilik’.