Turkovac’ın mucidi Aykut Hoca “yakın zamanda” deyip muştuyu verdi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Muharriri Mehmet Acet Turkovac’ın mucidi Aykut Hoca ile yerli aşının muvaffakiyet kıssasını Yeni Şafak Gazetesi’ndeki bugünkü köşesinde anlattı.

Yakın vakitte Turkovac’ın büyük ölçekte üretime geçileceği muştusunu veren Özdarendeli yerli aşı hakkında temelsiz tezlerin kulağına geldiğini tabir ederek “Sunu söylemek istiyorum: Bir aşıya onay verilmesi epey uzun ve önemli bir sureci, önemli birtakım tahlilleri gerektiriyor. Kurullar var, hocalar var. Bu mevzuda halkımızın başında bir soru işareti olmaması lazım.” dedi.

işte Mehmet Acet’in “Turkovac’ın mucidi Aykut Hoca ile yerli aşının muvaffakiyet kıssasını konuştuk” başlıklı yazısı;

Yeni yıla “İyi ki varsın Eren” diyerek başladık.

2017’de Trabzon’daki meskenlerinin önünde, Jandarma Başçavuş Ferhat Gedik’le bir arada 15 yaşında şehit edilen Eren Bülbül 1 Ocak 2002 doğumlu.

(Bu vesile ile Eren’in doğum gününde vizyona giren ‘Kesişme; Yeterli ki Varsın Eren’ sinemasını izlemenizi hususiyetle tavsiye ederim.)

“İyi ki varsın”, “İyi ki varsınız” demeyi hak eden öteki beşerler da var.

Ve bir de onlara hakikat vakitte, gecikmeden, “İyi ki varsınız” diyebilirsek her şey daha hoş olacak.

Bu yazının kıssası, Türkiye gazetesi muharriri Prof. Dr. Mehmet Şahin’in toplumsal medya paylaşımını okuduktan daha sonra başladı.

Mehmet Hoca şöyleki diyordu paylaşımında:

“Biontech’i geliştiren Hasret Türeci-Uğur Şahin’i haklı olarak dünyada duymayan kalmadı. Turkovac’ı geliştiren Aykut Özdarendeli hoca birebir şeyi hak etmiyor mu? Azıcık fırsat verin de hoca aşıyı anlatabilsin.”

Paylaşım, toplumsalıyla, asosyaliyle medyaya yapılmış bir davet olarak duruyordu.

Kendi adıma üzerime alındım, refleks gösterip konuşup konuşmayacağından emin olmadığım biçimde Aykut Hoca’yı aramaya karar verdim.

Aykut Hoca, kestirim ettiğim üzere röportaj talebimi reklam yapmaya merakı olmayan, asıllı bilim erkeklerina mahsus o mütevazı duruşuyla karşıladı.

Sağ olsun, kısa bir tereddütten daha sonra bu köşede yayınlanmak üzere sorularımı cevaplamayı kabul etti ve artık okuyacağınız kısa ancak pahalı mülâkat ortaya çıktı.

“TURKOVAC İÇİN İNSANLARIN KUYRUĞA GİRDİĞİNİ GÖRÜNCE BÜTÜN YORGUNLUĞUMUZ GİTTİ”

Bir soru, bir yanıtla başlayalım:

-Hocam, biroldukca insan aşı olmak için yerli aşının çıkmasını bekliyordu. Turkovac kullanması başlayınca beşerler bu aşıdan yaptırmak için kuyruklar oluşturdu. Bu imajları görür görmez neler hissettiniz?

– Hislerimi anlatacak cümle bulmak fazlaca güç. Başından beri Turkovac ile ilgili fazlaca önemli süreçler yaşadık lakin manzaraları görür görmez, bütün yorgunluğumuz orada gitti. İnanılmaz hoş bir his. İnşallah milletimiz için şifa olur.

“TURKOVAC’LA İLGİLİ KİMSENİN BAŞINDA SORU İŞARETİ OLMASIN”

Bilmeyenler için şu bilgiyi aktaralım:

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, bir veteriner tabip.

Turkovac’tan evvel bir diğer kıymetli aşı daha buldu.

2015’te, dünya genelinde hücre kültür temelli KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) aşısının birinci patentini alan isim oldu.

Daha evvel ABD’de üç yıl koronavirüs üzerine çalışmış olması, bu işe koyulurken kendisine kıymetli bir avantaj sağlamış olmalı.

Aykut Hoca’nın yaklaşık 500 kişilik takımıyla bir arada, şiddetli süreçlerin akabinde geliştirmeyi başardığı Turkovac aşısı, Çin’de geliştirilen Sinovac üzere klasik, özellikleri bilinen, uzun yıllardır kullanılan aşı cinsleri içinde yer alıyor.

Hoca, geliştirdiği aşıyla ilgili başında soru işareti olanlara hitaben şunları söylüyor:

“Turkovac’la ilgili dataların hepsi bilimsel bir kurul tarafınca değerlendirildi. Birtakım nitekim temelsiz, desteği olmayan tenkitler de kulağımıza geliyor. Lakin şunu söylemek istiyorum: Bir aşıya onay verilmesi hayli uzun ve önemli bir sureci, önemli birtakım tahlilleri gerektiriyor. Kurullar var, hocalar var. Bu mevzuda halkımızın başında bir soru işareti olmaması lazım.”

“YAKIN VAKİTTE BÜYÜK ÖLÇEKTE ÜRETİME GEÇİLECEK”

Turkovac’ın geliştirilmesinde, Prof. Özdarendeli’nin de söz ettiği üzere kuvvetli bir ‘devlet iradesi’ değerli bir rol oynadı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, başından itibaren süreçle epeyce yakından ilgilendiler.

Ve natürel, Aykut Hoca ile bir arada bu işe omuz veren genç, dinamik master, doktora öğrencilerinin de bulunduğu 500 kişilik grubun özverili çalışması ile bu mümkün olabildi.

Türkiye, bilim adamı kararlılığı ile idare iradesinin birleşmesi yardımıyla Dünya’da kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biri olmayı başardı.

Bu muvaffakiyetin olağan olarak Türkiye için bir ekonomik pahası de olacak.

Açıklanmadı ancak şimdiye kadar kullanılan Sinovac ve Biontech için doz başına 10 dolar civarında bir ödeme yapıldığı iddia ediliyor.

Turkovac, Türkiye’nin insani misyonuna uygun düşecek biçimde, aşıdan yoksun kalan-bırakılan coğrafyalara hibe olarak gidecek lakin şüphesiz bu aşının büyük kısmı ülke iktisadına ‘ihracat’ kapasitesiyle önemli bir katkı sağlayacak.

Aykut Hoca, işin bu boyutuyla ilgili şunları söylüyor:

“Ben yakın bir vakitte önemli manada büyük ölçeklerde dozlarda üretime geçeceğini düşünüyorum: Yeni başladı lakin hem ülkemizin muhtaçlıklarını karşılayacak, hem aşıya ulaşamayan ülkelere ulaştırılacak, birebir vakitte aşı talep eden ülkelere verilecektir diye düşünüyorum.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK – MEHMET ACET