Tam pandemi periyodu bitti derken korkutan haberler gelmeye başladı!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
2 yıla yakın bir süre boyunca tesiri altına alan koronavirüs pandemisi bittiğini düşünürken sebep olduğu sıhhat sıkıntıları, hala hayli sayıda insanı etkiliyor.

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) Omicron’un BA4 ve BA5 şuşlarının aşılardan kaçma yetenekleri niçiniyle ‘endişe verici Varyant’ olarak etiketlendiğini belirterek Avrupa’daki olay sayılarının artabileceği konusunda ikazlarda bulunuyor.

Türkiye gazetesinden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine bakılırsa; kalp ve damar sistemini etkileyen Covid-19 enfeksiyonuna bağlı olarak kalp kası iltihabı, kalp krizi ve inme hadiselerinde artış oldu.

Covid pandemisinin tesirini kaybettiği, artık neredeyse büsbütün Covid öncesi periyoda geri döndüğümüz şu günlerde Covid’in sıhhat üstündeki kalıcı tesirleri tartışılıyor. Uzmanlar, Covid virüsünün kalp, akciğer ve beyin damar sistemi üzerinde hasar bıraktığına hatırlatarak, “Hastalığı geçirdim, geçti gitti kurtuldum artık diye düşünmeyin. Bilhassa ağır ve birden çok koronavirüs enfeksiyonu geçirdiyseniz, nizamlı sıhhat denetimlerinizi aksatmayın” ikazında bulunuyor. Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan ve Türk Nöroloji Derneği Lideri Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu bu mevzuyu gazetemize kıymetlendirdi.

Covid

KALP KASI İLTİHABINA DİKKAT!

Resmî sayılara nazaran ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi koronavirüse yakalandı, yaklaşık 100 bin kişi hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Covid-19’un bir akciğer enfeksiyonu bulunmasına karşın bütün damar sistemini etkileyen virüs olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan, en hayli kalbin etkilendiğini ve kalp kası iltihabı ve kalp krizi hadiselerinde artış görüldüğünü aktardı.

kalp krizi

Kalp kasını işgal eden virüsün miyokardit denilen kalp kasının iltihaplanması tablosuna niçiniyet verdiğini söz eden Prof. Dr. Okuyan “Bu durum kalp kası hasarına ve bilhassa önemli olaylarda kalp kasının değerli ölçüde zayıflayarak kalp yetersizliğinin gelişmesine sebep oldu. Covid’e bağlı ani ritim bozuklukları ortaya çıkan hastalar gördük” dedi.