Rusya ve Putin, Mariupol’da tramvayı yeniden çalıştırıyor

kunteper

Global Mod
Global Mod
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, işgal altındaki şehirde ilk tramvay yolculuğu vesilesiyle St. Petersburg’dan Mariupol ile görüntülü bağlantı kurdu. St. Petersburg Vali Yardımcısı Valery Pikalev, “Ekibimiz adına gezintiye çıkmak ve tesis restorasyon çalışmalarımızı tramvaydan izlemek için izin isteme görevi aldım” dedi. TASS’a göre Putin, “Sadece yetki vermiyorum, aslında sizden bunu yapmanızı istiyorum. Trafiği başlattığınız için tebrikler,” diye yanıtladı.

Kremlin, geçen yıl binlerce kişinin öldüğü uzun ve dramatik Rus kuşatması sırasında neredeyse yerle bir olan Ukrayna şehri Mariupol’ün yeniden inşası için St. Petersburg’a emanet etti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin yakın tarihli bir video şikayetine göre, 2021 ve bugünün uydu görüntülerinin karşılaştırması eşliğinde, şehir hala %90’ın üzerinde tahrip olmuş durumda.

Putin, Mariupol’da bir tramvay hattı lansmanını çevrimiçi olarak açtı.

Videoda, Rusya’nın tüm “zorluklara” rağmen nasıl her şeyi yeniden inşa ettiğini ve insanların hayatlarını nasıl daha iyi hale getirdiğini anlatıyor.

O Lahey davası yeterince çabuk gelemez. pic.twitter.com/3FEkElz30Y

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) 2 Mayıs 2023
Randevuda Putin, Rus yetkililerin yeni bölgelerde hayatın normale dönmesi için her şeyi yapacaklarını söyledi. Zaporizhzhia, Herson ve Donbass bölgelerine atıfta bulunarak, “Yollar, barınma, eğitim, sağlık ve enerji tesisleri inşa ediliyor ve onarılıyor.” dedi. “Sanayi ve tarımsal üretimi artırıyoruz. Bu bölgelerin kent ve kasabalarında hayatın normale dönmesi için çalışacağız” diyen Putin, “Bütün zorluklara rağmen bu büyük çaplı çalışma devam ediyor. ölçek artık “hem Zaporizhzhia ve Herson bölgelerinde hem de Donbass’ta” aktif olarak yürütülüyor.