Louvre, Fransa’daki ABD Müzesi Tarafından Satın Alınan Bir Chardin’i Saklamak İçin Teklif Verdi

urfali

Global Mod
Global Mod
Bir bilgisayar ekranında, 18. yüzyıl Fransız ressamı Jean Siméon Chardin’in natürmort “Yaban Çilekleri Sepeti” sessiz ve mütevazı.

Bir su bardağının kenarından ışığın yansımasını yakalamadaki yeteneği, bu ortamda sessizdir. Kişide olsa da, bir büyü yapar.

Çalışmayı Mart ayında Fransa’da bir müzayedede 22 milyon dolardan fazlaya satın alan Kimbell Arka Müzesi müdürü Eric Lee, “Aldatıcı bir şekilde basit, kesinlikle büyüleyici ve büyülü” dedi. “Resim beni tamamen büyüledi ve onu gören hemen hemen herkesi büyüledi.”

Ancak eser için başarılı teklifi ilk kez Fransa’nın Arka Gazetesi tarafından bildirilen Kimbell, Paris’teki Artcurial müzayede evinden satın aldığı resmi gerçekten ihraç edip edemeyeceğini görmek için beklemek zorunda. .

Louvre, eserin “ulusal bir hazine” olarak sınıflandırılmasını talep etti ve onu satın almak için sponsor arıyor. Fransız yasalarına göre, ihracat 30 ay veya iki buçuk yıl süreyle dondurulabilir.

Louvre başkanı ve direktörü Laurence des Cars Mart ayında Le Figaro’ya verdiği demeçte, “Onu ulusal koleksiyona getirmek için tamamen seferber olduk” dedi.

Louvre’un koleksiyonunda, natürmortlarında sıklıkla erik, kavun ve şeftali gibi meyveleri tasvir eden Chardin’in 41 eseri olduğu bildiriliyor. 1761’de boyanmış bu eser, çileklere odaklanan tek eserdir.

“Yaban Çilek Sepeti” bir asır sonra yeniden keşfedildi, ardından Paris’te 20. yüzyıl retrospektiflerinde yeniden ortaya çıktı. Artcurial açıklaması, onu “18. yüzyılın en ünlü ve sembolik Fransız görüntülerinden biri” olarak nitelendiriyor.

Lee bir röportajda “Resmin Fransa’nın ulusal bir hazinesi olduğuna katılıyorum” dedi. Ama aynı zamanda bunun bir dünya hazinesi olduğuna ve Fransız kültürünün bir elçisi olarak hizmet edebileceğine inanıyorum.”

En son Lee, çalışmayı Şubat ayında özel bir koleksiyondan New York’a gönderildiğinde gördü ve Adam Williams Fine Arka’da bir hafta boyunca sergilendi. Yukarı Doğu Yakası’ndaki galeri. Fort Worth, Teksas’ta bulunan Kimbell, bir ihracat lisansı alamayabileceğinin farkındaydı, ancak müze liderleri tablonun riske ve beklemeye değeceğini düşündüler – ve Lee, dedi.

“Bu bir dünya hazinesidir ve halk önünde görülmeli,” dedi Lee. “Özel bir koleksiyonda saklanmamalı. Dolayısıyla böyle bir tablonun halka sunulması kesinlikle çok önemli.”

1972’de açılan Kimbell Arka Müzesi binası, 1974’te öldüğünde yaygın olarak “Amerika’nın yaşayan en önde gelen mimarı” olarak kabul edilen Louis I. Kahn tarafından tasarlandı. Kahn, Fort Worth’ta doğal ışıkla oynadı. çatı pencereleri, reflektörler ve sikloid beşik tonozlarla dolu bina.

“Bu resmin galerilerimizde asılı olduğunu hayal ederken, bundan daha güzel bir şeyin olabileceğini sanmıyorum,” dedi Lee. “Resmin nitelikleri – o samimiyet, dinginlik ve zamansızlık – bunlar Louis Kahn’ın mimarisinde de görülen niteliklerdir.”
-