Karantina mühletinin kısalmasına uzman isimden dikkat çeken yorum!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, güncellenerek kısılan karantina müddetlerini değerlendirip, “Bu bizim için bulaş zincirini kırmak için kıymetli olabilir. sebebi se, insanların birçoğu karantina müddetleri uzun diye iş yerleriyle ilgili sorun yaşamamak üzere münasebetlerle test yaptırmıyordu. Bu durum da virüsün yayılmasına yol açılıyordu. Yeni sistemle Türkiye’de test sayısıyla birlikte test olumlu sayısı da yükseldi” dedi.

Şener, kapanmanın deva olmayacağını düşündüğünü de söylemiş oldu.

“OMİCRON TÜRKİYE’DE YAVAŞ”

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son günlerde dünyada ve Türkiye’de süratle yayılan Omicron varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Omicron varyantında, dünyanın genelinde süratli bir tırmanış trendi varken, Türkiye’de aslında yavaş ve kademeli bir tırmanış görüldüğüne dikkati çeken Prof. Dr. Alper Şener, “Günlük 10 bin civarında olay artışı olsa da tam olarak süratli tırmanma trendine girilmedi. Süratli tırmanma trendine, ocağın sonu ve şubatın birinci 2 haftası üzere dönemde girilmesi yüksek mümkünlük. Bu aslında bizim için bir avantaj. Öğrencilerin yarı yıl tatil devrine geliyor. Bu tatil, bizim için avantajı olabilir. Olay sayıları yükselmişken, statik faza geçebilir” dedi.

“AYAKTA GELEN HASTA SAYISI 3 KAT ARTTI”

İzmir’deki olay sayılarına da değinen Prof. Dr. Alper Şener, “Ayaktan başvurusu sayısında 2.5-3 kat artış var. Benim bakılırsav yaptığım Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden örnek verebilirim. Ayaktan gelen hasta kümesinde 3 kata varan bir artış var. Ayaktan hasta kümesindeki artış rahmet ki yatan ve ağır bakım hasta kümesine yansımadı. Şimdilik en azından bu biçimde, bu daha ne kadar bu biçimde sürer bilmiyoruz” tabirlerini kullandı.

‘OMİCRON BASKIN VARYANT HALİNE GELMEDEN DAHİ VATANDAŞLARIN VAKTİ VAR’

Yatan ve ayakta hasta kümelerini kıyaslayan Prof. Dr. Şener, şöyleki konuştu:

“Yatan hasta kümesi, sıhhat çalışanlarının iş yükünü artıran küme. Bu hastalar yattıktan daha sonra ağır bakıma gidecek olurlarsa, Covid-19 ile bağlantılı olmasa bile ağır bakımdaki enfeksiyonlar üzere tablolar niçiniyle uzun yatış müddeti yahut vefat üzere tablolar kelam konusu oluyor. ötürüsıyla bu da sıhhat çalışanları olarak iş yükümüzü arttırıyor. Omicron varyantı bu bağlamda dünyada biraz daha rahat seyretti. Ümit ederiz Türkiye’de de daha yavaşça seyreder. Zira şu an İstanbul’la ilgili yalnızca geri bildirimleri duyabiliyoruz. İstanbul’da da Omicron varyantı süratli tırmanışa geçti. Anadolu’da da İzmir’de de bu tırmanış yaşanacaktır diye düşünüyorum. Halihazırda Omicron baskın varyant haline gelmeden dahi vatandaşların vakti var. 3’üncü dozunu olanlar, Omicron dahil tüm varyantlardan korunma yelpazesinin altına girmiş olacak”

‘KAPANMA DEVA DEĞİL’

Kapanma konusunu da kıymetlendiren Prof. Dr. Alper Şener, şunları söylemiş oldu:

“Ben bunun hayli akılcı olmayacağını düşünüyorum. Salgının denetimi manasında daha evvel denendi. Geçmiş devirlerde şunu deneyimledik. Kapanma devirlerinde bireyler, iş yerlerine gitme konusunda kapandı. Lakin toplumsallaşma konusunda kapanmadı. Bu dönemi çoğunluk, yurt içi yahut yurt haricinde tatil olarak kıymetlendirdi. ötürüsıyla insan trafiği oldu. Yurt ortasındaki sirkülasyonlar arttı. Farklı görüşte meslektaşlarım da var fakat şahsi olarak şunu söyleyebilirim; kapanmanın, Türkiye’deki salgının denetiminde olgu sayılarını azaltma manasında bir etkisinin olmayacağını düşünüyorum. Lakin sıhhat sisteminin taşıyamayacağı yükte hadise çıkarsa… örneğin ABD’de hadise sayısı 1 milyona yaklaştı. Onlar dahi kapanmayı düşünmüyor. İngiltere de o denli. Fransa 200 bine dayandı. Onlarda dahi bildiğim kadarıyla uzaktan ya da kısmi yani hibrit eğitim var. Ülkemizde de sayılar bu sayılara çıkarsa, kapanma gündeme gelir mi? Sıhhat sistemi tıkanmayacak üzere görünüyor. Zira Omicron varyantının yavaşça klinik tablolarının yavaşça ayakta ve meskende takip kümesini artıracak üzere görünüyor. Gördüğümüz kadarıyla Omicron’un yaşandığı ülkelerde çok bir hasta yükü yok. Türkiye’de de o denli olacağını düşünüyorum. Sıhhat çalışanları manasında muhakkak kümeler, önemli iş yüküne girecekler. Fakat hastanede çalışan bizler, daha rahat olabiliriz. Delta ve Delta Plus’a bakılırsa”

GÜNCELLENEN KARANTİNA MÜDDETLERİNİ KIYMETLENDİRDİ

Omicron varyantı niçiniyle uygulanan test stratejisine de değinen Prof. Dr. Şener, şöyleki devam etti:

“Test stratejisi, Sıhhat Bakanlığı’nın brifingiyle değişti. Bunun değişmesiyle ilgili biroldukca tartışma var. Test stratejisinin değişmesiyle kastedilen karantina periyodunun değişmesi. Alanda şöyleki bir bildirim vardı. Vatandaşların önemli bir kesiti uzun periyotta yani 14 gün ve üstü karantinadan sakındığı için test yaptırmaya gitmiyordu. Lakin Delta ve Delta Plus’ta şöyleki bir durum var. 2 hafta ve üzerinde devam eder test olumluluğu kelam konusuydu. Omicron’da dünya genelinde şu biçimde bir değişikliğe gidildi. Omicron’da virüsün ortaya çıkma müddeti 1 haftanın altında. ötürüsıyla biroldukça ülke karantina mühletini 5-7 gün, kimi ülkeler ise 10 gün uygulamaya başladı. Türkiye’de de optimum müddetin test verilerek 5’inci günden daha sonra negatifse, karantinadan çıkması. Bilimsel bilgiler eşliğinde test verilmeden de 7’nci günde karantinadan çıkması karara bağlandı. Zira dünyanın geneli de bu biçimde uyguluyor. Bu bizim için bulaş zincirini kırmak için değerli olabilir. sebebi ise birden fazla kişinin karantina müddetleri uzun diye iş yerleriyle ilgili sorun yaşamamak üzere münasebetlerle test yaptırmıyor olması. Bu durum, virüsün yayılmasına yol açılıyordu. Yeni sistemle Türkiye’de test sayısıyla birlikte test müspet sayısı da yükseldi. Daha fazlaca kişi test vermeye gelmeye başladı. Omicron’un daha baskın hale gelmeye başlamasıyla birlikte test sayılarının daha da artacağını düşünüyorum. Yararı ise daha erken teşhis koyacağız. Kısa karantina müddetiyle bir arada beşerler şuurlu biçimde karantinadan çıkıp günlük faaliyetlerine dönecek”

KAYNAK: DHA