Güneydoğu Avrupa’da Bir Zamanlar Kurban Olan Yahudiler, Kaçan Ukraynalılara Yardıma Geldi

urfali

Global Mod
Global Mod
KİŞİNAU, Moldova — Pazartesi günü Kişinev’in merkezindeki bir sinagogda, İsrailli bir sosyal hizmet görevlisi olan Ömer Hod’da tarihi bir baş dönmesi yaşandı. Bayan Hod’un ataları, bir asırdan fazla bir süre önce Kişinev’de yaşamış, İsrail’e dönüşen ülkeye göç etmeden önce 1903’te yıkıcı bir pogromdan sağ kurtulmuştu. Şimdi onların torunları Moldova’nın başkentine dönmüştü – bu sefer kurban olarak değil, kurtarıcı olarak.

Ukrayna’dan gelen binlerce Yahudi mültecinin İsrail’e tahliyesine yardım etmek için Kişinev’e gelen 26 yaşındaki Kudüslü Bayan Hod, “Bu benim için bir kapanış gibi” dedi.

“O zamanlar Yahudi olmak neredeyse utanç vericiydi” dedi Bayan Hod. Şimdi insanlar tahliye edilebilmesi için Yahudi olduklarını göstermek istiyorlar” dedi.

Bugün, 1900’lerin başında olduğu gibi, Yahudiler bir kez daha güneydoğu Avrupa’daki şiddetten kaçıyorlar. Ancak bağlam kökten farklıdır – yardım çabalarına katılmak için buraya gelen birçok İsrailli için katartik olarak.

Ukrayna’dan gelen Yahudi mülteciler, yerleştirilmeden önce Kişinev’deki Agudath İsrail sinagogunda yiyecek alıyor ve dinleniyorlar.

Bir asır önce, Yahudiler Kişinev ve Odessa gibi şehirlerdeki yaygın antisemitik saldırılardan kaçtılar – erken Siyonistlerin bağımsız olarak göç etmelerine yardımcı olan pogromlar. Filistin. Bugün, şiddet antisemitik değil. Ve bu sefer, Yahudi devletinin temsilcileri ve alışılmadık derecede yüksek sayıda bağımsız İsrail yardım kuruluşu, şimdi Ukraynalı Yahudileri İsrail’e götürmek için Ukrayna sınırlarında bekliyor.

İsrail başbakanı Naftali Bennett Pazartesi günü yaptığı bir telefon röportajında, Kişinev’deki ve ayrıca Kişinev olarak da bilinen pogrom, “modern Siyonizmi yönlendiren çok merkezi bir olaydı” dedi. Bay Bennett, “Aynı Kişinev’de şu anda Yahudileri kurtarıyoruz” diye ekledi. “İsrail’in varlık nedeni, tehlikede olan her Yahudi için güvenli bir sığınak olmaktır. 1903’te bizde yoktu. Şimdi elimizde.”

İsrail hükümeti, Ukrayna’daki tahmini Yahudi nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan 20.000 Ukraynalı Yahudi’nin İsrail’e göç etmesini bekliyor ve Rus Yahudilerinden gelen başvurularda da bir artış gördüğünü söylüyor. Savaşın başlamasından bu yana 2.000’den fazla Ukraynalı, yaklaşık 500’ünün en az bir Yahudi büyükanne ve büyükbabası olan İsrail’e uçtu.

İsrail hükümetiyle koordineli olarak çalışan ve İsrail’e göç etmek isteyen Yahudilere yardım eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Yahudi Ajansı’ndan ekipler, birçok Avrupa ülkesinde bekliyor göçlerini organize etmek. United Hatzalah of Israel ve IsraAID gibi İsrailli yardım ve acil durum grupları, hem Yahudilere hem de Yahudi olmayanlara tıbbi ve psikolojik destek sağlamak ve genellikle geçici konaklama sağlamak için sınır geçişlerinde bulunuyor. İsrail uçakları yeni göçmenleri Tel Aviv’e götürmek için bölgesel havaalanlarında bekliyor.

Uluslararası Hıristiyanlar ve Yahudiler Kardeşliği tarafından oluşturulan Ukraynalılar için derme çatma bir kamp.

Diplomatik düzeyde, Bay Bennett Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde merkezi bir rol oynadı. Rus işgaline karşı daha güçlü bir duruş sergilemediği için eleştirilse de, Bay Bennett’in tarafsız konumu, analistlerin diğer ülkeler arasındaki bir savaş sırasında bir İsrail lideri için eşi görülmemiş bir arabuluculuk rolü üstlenmesine izin verdi.

İsrail’in bu birleşik yardımı ve diplomatik çabası birçok İsrailliyi, özellikle de Avrupa’da sahada olanları harekete geçirdi.

Sinagogda ataları da 1800’lerin sonlarında yakınlardaki kıyımlardan kaçan bir başka İsrailli sosyal hizmet görevlisi olan Jill Shames, “Bir çeşit onarım gibi geliyor” dedi.

Bayan Hod gibi, Bayan Shames de United Hatzalah adına mültecilere psikolojik destek sağlıyordu. Bayan Shames, “O zaman yapamadığımızı şimdi yapıyoruz” dedi.

Agudath İsrail sinagogu, şehirdeki birkaç merkezden biri ve İsrail’e giden Ukraynalı Yahudiler için bir bekleme noktası olarak hizmet veriyor. Pazartesi günü, bina gelen ve giden, bazıları sınırdan yeni gelen, diğerleri onları doğu Romanya’daki bir havaalanına götürecek otobüslere yığılan insanlardan oluşan kalabalık bir atlıkarıncaydı. Bazı aileler, Tevrat tomarlarından birkaç metre ötedeki sinagogda uyuyorlardı.

Omer Hod, sol ve Jill Shames, United Hatzalah of Israel’den gönüllüler, Tatiana Khochlova ve eski bir kamyon olan kocası Israel Barak’a yardım ediyor sürücü.

Çoğu büyük tarihsel paralellikler hakkında düşünemeyecek kadar bitkindi.

Kiev yakınlarındaki bir köyden yeni gelmiş olan 71 yaşındaki İsrailli İsrail Barak, “Şu anda özellikle hiçbir şey beni etkilemiyor – çok zor bir buçuk hafta geçirdim” dedi. Ukraynalı karısıyla dört yıl yaşadı. Çift, kedileri Belka’yı getirmeyi başardı, ancak köpeklerini değil – Bay Barak’ı gözyaşlarına boğan bir düşünce.

Birçoğunun Yahudilikle yalnızca uzak bir bağlantısı vardı. Bay Barak’ın 66 yaşındaki karısı Tatiana Khochlova, Yahudi olmayan ve İbranice bilmeyen bir kişidir; çift bir flört sitesinde tanıştı ve çevrimiçi bir çeviri uygulaması aracılığıyla iletişim kurdu.

“Böyle bir şey yapacağımı hiç düşünmemiştim!” Bayan Khochlova, bir tercüman aracılığıyla Rusça söyledi.

Sinagogun dışında dinlenen Ukraynalı mülteciler.

Yakınlarda, Kievli genç bir kadın, kendisinin ve annesinin Avrupa’ya gitme olasılığının İsrail’den daha fazla olduğunu söyledi.

23 yaşındaki Daria Ishchenko, Barselona’daki beagle’ına başını sallayarak “İsrail oldukça uzak ve bizim bir köpeğimiz var” dedi. “Yahudi olduğumu veya Ukraynalı olduğumu söylemekten utanmıyorum” dedi. Ama “biz o kadar dindar değiliz.”

Moldova’nın baş hahamı Pinhas Zaltzman aceleyle oradan oraya koşturarak, İsrail hükümeti de dahil olmak üzere uluslararası bağışçılardan gelen fon eksikliğinden şikayet etti; Haham Zaltzman, yardım çabalarına kendi birikimlerini kattığını ve şimdi son 1700 dolarına düştüğünü söyledi.

Haham’ın otobüsle Romanya’ya gönderdiği insanların en az yarısının Yahudi kökenlerini kanıtlayacak hiçbir belgeye sahip olmadığını söyledi.

“Her insana yardım etmek için her türlü çabayı gösteriyoruz,” dedi Haham Zaltzman. “Kontrol etmiyoruz.”

28 yaşındaki Lilia Martinova ve sekiz aylık oğlu, otobüs beklediği Agudath İsrail sinagogunun önünde Pazartesi günü onu İsrail’e uçmadan önce bir Rumen havaalanına götürmek için.

İsrail’deki bazı Yahudiler için bu gerçek, hem İsrail’in Yahudi karakterini sulandırabileceği korkusundan hem de Etiyopya doğumlu Yahudiler de dahil olmak üzere diğer Yahudi kökenlerden gelen göçmen olacak kişilere bazılarının tanınmadığı bir laissez-faire yaklaşımıdır.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

Kart 1 / 3

Siviller saldırılara yakalandı. Rusya, Ukrayna’daki sivil hedeflere ve altyapıya yönelik ayrım gözetmeyen saldırıları giderek artırırken, yardım gelmezse ve insani ateşkesler gerçekleşmezse, önümüzdeki günlerde binlerce Ukraynalı’nın ölebileceğine dair korkular artıyor.

Yenilenen bir Rus saldırısı. Başkan Volodymyr Zelensky, Rus kuvvetlerinin sert bir direnişle durdurulmasının ardından Ukrayna’yı büyük şehirlerin yeni bir bombardıman beklemesi konusunda uyardı. Uyarı, Ukraynalılar ve Rusların üçüncü tur müzakereler için bir araya gelmeleri bekleniyorken geldi.

Rus enerji ithalatı. İki partili bir ABD’li milletvekilleri grubu, kabul edilirse Rus enerjisinin ithalatını yasaklayacak ve Rusya ve Beyaz Rusya ile normal ticari ilişkileri askıya alacak bir yasa üzerinde anlaşmaya vardı. Enerji fiyatlarında bir sıçrama, ortaya çıkan bu çabayla canlanmış görünüyor. İsrail kabinesinde Etiyopya doğumlu bir bakan olan

Pnina Tamano-Shata geçen hafta bir televizyon röportajında meslektaşlarını çifte standartla suçladı Etiyopyalı Yahudilere yönelik ayrımcılığı “cesaret kırıcı” olarak nitelendirdi.

Diğerleri, İsrail’in aslında Yahudi olmayan Ukraynalıları karşılamak için daha fazlasını yapması gerektiğini savundu. Ve birçoğu, İsrail devletinin şu anda Ukraynalı Yahudileri karşıladığı tüm tantanaya rağmen, 1990’larda gelen Ukraynalı ve diğer Rusça konuşan Yahudilerin önceki dalgaları için hayatı kolaylaştırmadığı konusunda uyardı.

Yaklaşık bir milyon Rusça konuşan Yahudi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından İsrail’e göç etti; bunların çoğu Yahudi soyları nedeniyle İsrail vatandaşlığına hak kazandı, ancak İsrail’in dini kurumu tarafından Yahudi olarak kabul edilmiyor, çünkü bunların bir Yahudi anne ya da Ortodoks Yahudiliğe geçmemişti. Bu, evlenmelerini veya dini bir cenaze töreni almalarını zorlaştırıyor.

Rusya doğumlu İsrailli yorumcu ve eski milletvekili Ksenia Svetlova, yeni Ukraynalı göçmen dalgası için “bu uzun vadeli bir sorun teşkil edecek” dedi. “Hahamların demir duvarına çarpacaklar” veya dini kurum. Svetlova, “Burada evlenmek istediklerinde ya da tanrı korusun burada ölmek istediklerinde statüleri ortaya çıkacak” dedi.

Ukraynalı mültecileri Romanya’daki Iasi havaalanına getiren bir otobüste.

Filistinliler için, yeni bir Yahudi göçmen dalgası olasılığı, bazılarının işgal altındaki Batı Şeria’ya yerleşip yerleşme olasılığını artırıyor. bu topraklarda bir Filistin devleti kurmak daha da zor. Şimdiki maliye bakanı da dahil olmak üzere, daha önceki göç dalgalarından binlerce Rusça konuşan Batı Şeria’da yaşıyor.

Filistinli siyasi analist ve Filistin Ulusal Konseyi’nin bağımsız üyesi Nehad Abu Ghosh, İsrail’in Ukraynalıları “Filistinliler ve toprakları pahasına” karşıladığını söyledi.

Ama Kişinev’deki sinagogda en önemlisi binlerce mültecinin sonunda güvende olmasıydı.

Güneydoğu Avrupa kökenli sosyal hizmet uzmanı Bayan Shames, “Tarihin tersine döndüğünü hissediyorum” dedi.

Bayan Shames’e, amacını anlatmak istercesine yoldan geçen Moldovalı bir kadın yaklaştı.

“İsrail’den mi?” kadın, Bayan Shames’e sordu.

Sonra kadın gülümsedi ve kolyesini ortaya çıkarmak için ceketinin düğmelerini açtı.

Bir Davut Yıldızıydı.

Bazı Ukraynalı Yahudi mültecilerin kaldığı Kişinev’deki Cosmos Oteli.

Raporlamaya Kudüs’te Myra Noveck, İsrail’in Rehovot kentinde Gabby Sobelman ve İsrail’in Hayfa kentinde Ravan Şeyh Ahmed katkıda bulunmuştur.
-