e-Devletten İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

ahmetbeyler

New member
bir epey farklı niçinden dolayı farklı bir kente ya da tıpkı kentteki farklı bir bölgeye taşınmış olabilirsiniz. Taşınma telaşı bittikten daha sonra bu durumu resmi makamlara bildirmek üzere yasal bir zorunluluğunuz var. Evvelce adres değişikliği bildirimi için muhtarlıktan bir doküman alıp nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekiyordu ancak her neyse ki sistem değişti ve e-Devletten ikametgah değiştirme mümkün hale geldi.

e-Devletten ikametgah değiştirme sürecini bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan ya da sistemin taşınabilir uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. pek sıradan bir süreçtir lakin kimi vakit adres ile ilgili kimi meseleler çıkabilir ve bu durumda gerekli evraklarla nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekebilir. Tabi her vakit değil. Gelin e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır yakından bakalım ve karşılaşabileceğiniz problemlerin tahlilini bakılırsalim.

e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır?

• Adım #1: Buradaki irtibat üzerinden e-Devlet internet sitesini açın.
  • Adım #2: e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yapın.
  • Adım #3: Arama çubuğuna adres değişikliği bildirimi yazın ve aratın.
  • Adım #4: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklayarak ilgili sayfayı açın.
  • Adım #5: Adres değişikliği bildirimini kimin için yapacağınızı seçin.
  • Adım #6: Taşınma tarihini yazın.
  • Adım #7: Adres değişikliği yapacağınız kişinin kimlik ayrıntılarını girin.
  • Adım #8: Yeni ikametgah adresinizin bilgilerinı girin.
  • Adım #9: Bildirim sisteminizi seçin.
  • Adım #10: İşlemi onaylayın.
Adım #1: e-Devlet internet sitesini açın:

e-Devlet üzerinden ikametgah değiştirme süreci için birinci vakit içinderda sistemin internet sitesini açmalısınız. Bu süreci masaüstü internet tarayıcınız ya da taşınabilir internet tarayıcınız üzerinden açacağınız e-Devlet internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz üzere iOS ya da Android cihazlarınıza indirerek kullanabileceğiniz e-Devlet taşınabilir uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #2: e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yapın:

e-Devlet internet sitesini açtıktan daha sonra hesap detaylarınizle giriş yapmanız gerekiyor. e-Devlet hesabınız yoksa bu süreci gerçekleştiremezsiniz. Eğer daha evvel e-Devlet şifrenizi almadıysanız buradaki yazımızı incelerek mevzu hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz.

Adım #3: Arama çubuğuna adres değişikliği bildirimi yazın ve aratın:

e-Devlet internet sitesini açıp hesap detaylarınizle giriş yaptıktan daha sonra e-Devletten ikametgah değiştirme sürecini gerçekleştireceğiniz sayfaya kolay kolay ulaşmak için arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak aratmalısınız.

Adım #4: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklayarak ilgili sayfayı açın:

e-Devlet arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak arattıktan daha sonra karşınıza anahtar sözlerle ilgili sonuçlar çıkacak. e-Devletten ikametgah değiştirme sürecini sürdürmek için ilk sonuç olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Adım #5: Adres değişikliği bildirimini kimin için yapacağınızı seçin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasını açtığınız vakit karşınıza iki seçenek çıkacak; ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.’ ve ‘Kendim ve birebir konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.’ Bu seçeneklerden size en uygun olanı tercih ederek süreci sürdürün.

Adım #6: Taşınma tarihini yazın:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında karşınıza çıkan diğer bir bilgi girme kısmı de taşınma tarihi olacaktır. Aralarına / işareti koyarak gün, ay, yıl formunda taşınma tarihinizi girebilir ya da takvim üzerinden taşınma tarihini seçebilirsiniz.

Adım #7: Adres değişikliği yapacağınız kişinin kimlik ayrıntılarını girin:

Bu adımı herkes uygulamak zorunda değil. Şayet ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.’ seçeneğini tercih ettiyseniz direkt olarak başka adıma geçebilirsiniz ancak ‘Kendim ve birebir konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.’ seçeneğini tercih ettiyseniz bu adımda sizinle bir arada adres değişikliğini bildireceğiniz kişinin kimlik ayrıntılarını paylaşmanız gerekiyor.

Adım #8: Yeni ikametgah adresinizin bilgilerinı girin:

e-Devletten ikametgah değiştirme sürecinin en değerli adımı burası. Zira bu adımda gireceğiniz bilgiler artık sizin yeni ikametgah adresiniz olacak. Acele etmeden vilayet, ilçe, semt, bina ayrıntılarını en gerçek biçimde girdiğinizden emin olarak süreci sürdürün.

Adım #9: Bildirim metodunuzu seçin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında yeni ikametgah adresinizi bütün bilgileriyla girdikten daha sonra sizden bir bildirim formülü seçmeniz istenecek. Bu bildirimi elektronik imza, taşınabilir imza ya da SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #10: Süreci onaylayın:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfası üzerinden tüm ayrıntılarınızı eksiksiz olarak girip bildirim sistemini seçtikten daha sonra yeni ayrıntılarınızı denetim etmeniz istenecek. detayların doğruluğundan emin olduktan daha sonra onaylayarak e-Devletten ikametgah değiştirme sürecini tamamlamış olacaksınız.

‘e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik ayrıntıları uyuşmamaktadır’ sorunu:

e-Devletten ikametgah değiştirme süreci sırasında ‘e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik ayrıntıları uyuşmamaktadır.’ formunda bi kusur uyarısı alıyorsanız Kimlik ayrıntılarım sayfasındaki detaylarımi Yenile seçeneği üzerinden kimlik ayrıntılarınızı güncelleyebilirsiniz. Şayet sorun devam ediyorsa en yakın nüfus müdürlüğüne gittikten daha sonra kelam konusu sorunun sebebini öğrenerek tahlil için yönlendirilebilirsiniz.

e-Devletten ikametgah değiştirme süreci hakkında bilmeniz gerekenler:

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklikler ile bir arada artık adres değişikliği bildirimi için muhtarlıktan herhangi bir doküman almanıza ya da nüfus müdürlüklerine şahsen gitmenize gerek yok. Fakat e-Devletten ikametgah değiştirme süreci sırasında kimi sıkıntılarla müsabakanız hala mümkün.

Adres değişikliği bildirimini yasal olarak 20 gün ortasında yapmanız gerekiyor. 20 gün ortasında bildirilmeyen adres değişikliklerinde para cezası alabilirsiniz. e-Devletten ikametgah değiştirme süreci sırasında yeni adresinizde kayıtlı şahıslar olduğunu nazaranbilirsiniz. Bu durumu çözmek için elektrik, doğalgaz, su faturası üzere orada yaşadığınızı gösteren dokümanlarla nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekebilir.

Benzer bir sorunu birebir adrese birden çok kişi kaydederken de yaşayabilirsiniz. bu biçimde bir durumda da bir daha adresi teyit eden bir fatura ve o kişi ile birlikte nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekebilir. Her vakit olmasa da tahlilsiz kalınan durumlarda apartman yöneticisinden, bina sorumlusundan ya da muhtardan bir teyit dokümanı almanız gerekebilir. Lakin bu standart bir prosedür değildir.

Online olarak adres değişikliği bildirimi yapabileceğiniz e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu sürecin nasıl yapılacağını adım adım anlattık. e-Devletten ikametgah değiştirme süreci sırasında rastgele bir sorun yaşarsanız en yakın nüfus müdürlüğüne giderek husus hakkında bilgi alabilirsiniz.